fbpx

Sposób 13 Wdzięczność

            Stres jest czasem nieproporcjonalnie przesadzoną reakcją na coś, co podświadomość postrzega jako zagrożenie. Kiedy brakuje codziennej praktyki pozwalającej na zachowanie wewnętrznej równowagi, umysł reaguje stresem w sytuacjach, które wcale tego nie wymagają.

Zdarzają się sytuacje, kiedy rzeczywiście przyda się podwyższona gotowość do działania. Często jednak źródłem stresu staje się drobiazg, który jest postrzegany przez umysł jako utrata kontroli.

Na przykład

  • kiedy ktoś zachowuje się zbyt powoli albo ślamazarnie,
  • kiedy chcesz kupić spodnie i stresujesz się, że jest za dużo modeli do wyboru,
  • kiedy twoje dziecko ma egzamin i stresujesz się myślą czy sobie poradzi,
  • kiedy pakujesz się na wakacje i stresujesz się tym czy o wszystkim pamiętałaś,
  • kiedy idziesz pierwszy raz do nowej szkoły albo nowej pracy i stresujesz się myślą jak zostaniesz oceniona/oceniony przez innych.

Stres jest nadmiernym lękiem i niepokojem. Spróbuj go zrównoważyć wprowadzając do swojego umysłu równie mocne i głębokie poczucie wdzięczności.

Wdzięczność ma to do siebie, że nie może istnieć jednocześnie ze złością, smutkiem, niepokojem ani stresem.

PRZYPOMNIJ SOBIE TO, ZA CO JESTEŚ WDZIĘCZNA/WDZIĘCZNY.

Nadaj swoim myślom odpowiedni balans.

Zrównoważ swój stres przypominając sobie to, co jest w twoim życiu dobre.

Jeśli stresujesz się tym, że ktoś zachowuje się nie wystarczająco szybko i sprawnie, jest twoim zdaniem ślamazarny albo zbyt wolny, spróbuj rozejrzeć się i znaleźć wszystkie dobre strony sytuacji i miejsca, w którym się znalazłaś. Być może ten ktoś działa tak powoli właśnie po to, żebyś dostrzegła coś ważnego, co w innych okolicznościach by ci umknęło?

Jeśli stresujesz się tym, że musisz spakować walizkę przed urlopem, pomyśl o tym, że czeka cię przygoda, odmiana od codzienności, słońce, odpoczynek, relaks. Bądź wdzięczna za to, że masz urlop i wakacje.

Jeśli stresujesz się tym, że musisz dokonać wyboru spomiędzy zbyt wielu opcji, doceń to, że istnieje taka obfitość, tyle rodzajów ofert dostosowanych do różnych smaków, gustów i upodobań.

Jeśli stresujesz się tym, że dziecko ma egzamin, spróbuj spojrzeć na to nie przez pryzmat przykrości, ale raczej okazji, jakie twoje dziecko ma na zdobywanie własnych doświadczeń, rozwój, naukę umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. To je wzmocni, zahartuje, przygotuje do dorosłości. To wspaniale, że dostaje taką szansę.  

Jeśli stresujesz się pierwszym dniem w nowej szkole lub pracy, pamiętaj, że lekki stres pomaga w koncentracji  i integracji psychiczno-ruchowej, więc bądź wdzięczna za to pobudzenie i wewnętrzne poruszenie. Twój organizm chce w ten sposób pomóc ci wypaść jak najlepiej i pokazać się z najlepszej strony. Bądź wdzięczna za to, że masz w sobie taki wspaniały mobilizujący mechanizm. A poza tym przecież wiesz, że wszystko będzie dobrze 😊 A jeżeli coś pójdzie źle, to też dobrze, bo przecież to się może każdemu zdarzyć 😊

Fragment książki „STRES. 102 sprawdzone sposoby na stres”

102 SPOSOBY NA STRES
ZOBACZ WIĘCEJ FRAGMENTÓW
TERAZ W PROMOCJI -48%

Komentarze

  1. Bardzo dobra propozycja na radzenie sobie ze stresem ale żebym pamiętała rozejrzeć się dookoła jak mnie ten stresik chwyci. Na pewno zastosuje.

  2. Muszę zakupić tę książkę, na pewno super. Staram się właśnie myśleć o tym ile mam, a nie ile nie mam. Ja piszę wiersze, żeby oczyścić umysł i duszę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *