fbpx

Prostaglandyny i uzdrawianie kości

Ręka mnie boli i powinna boleć 😊 Gwałtowne uderzenie w beton, potem inwazyjna operacja z otwieraniem skóry, przesuwaniem tkanek i kości – ból jest w tej sytuacji zrozumiałą i właściwą reakcją. Nocyreceptory rejestrują pojawienie się bólu, aktywują wydzielanie enzymów cyklooksygenazy, które z kolei doprowadzają do powstania prostaglandyn, substancji podobnych do hormonów regulujących procesy fizjologiczne, w tym także aktywujące układ odpornościowy. To naturalna kaskada procesów, których jedynym celem jest neutralizowanie zagrożenia. Każda chemiczna substancja, jaką wprowadzamy do organizmu, może ten proces zakłócić.

Leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ, takie jak np. aspiryna, ibuprofen, ketoprofen, naproksen) działają poprzez blokowanie enzymów cyklooksygenazy, co z kolei zapobiega powstawaniu prostaglandyn. Ale bez prostanglandyn wszystko się zmienia! Inaczej będzie działał układ pokarmowy (stąd częste problemy żołądkowo-jelitowe przy stosowaniu leków przeciwbólowych z grupy NLPZ). Zupełnie inaczej będzie też przebiegało gojenie złamania i tkanek. Wczoraj znalazłam nowe badania naukowe nad rolą prostaglandyn (a konkretnie prostaglandyny PGE2) w gojeniu złamań kości: „PGE2 nasila naprawę kości i mięśni szkieletowych po urazie. PGE2 może nie tylko przyspieszyć proces gojenia się złamań, ale także promować naprawę mięśni i ścięgien po urazie. W procesie naprawy mięśni PGE2 może poprawiać funkcjonowanie mięśni, regulować pracę komórek macierzystych pochodzących z mięśni, a także ułatwiać tworzenie mięśni”.

Dlatego nie biorę leków przeciwbólowych 😊 Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą zakłócić proces gojenia (badania naukowe poniżej), a opioidowe leki przeciwbólowe mogą wywołać uzależnienie już po kilku dniach stosowania.

Nie biorę leków przeciwbólowych nie dlatego, że lubię cierpieć. Nie jestem przeciwko lekom. Jestem przeciwko nadużywaniu leków. Jestem też za tym, żeby być świadomym człowiekiem, rozumieć na czym polega działanie leków i jak działa organizm i wtedy podjąć świadomą decyzję.

Są sytuacje kiedy przyjęcie leków przeciwbólowych lub innych jest konieczne. W nocy tuż po operacji ból ręki przebudzającej się z miejscowego znieczulenia stał się nie do zniesienia. Poprosiłam wtedy o podanie leku przeciwbólowego.

Teraz ręka boli mnie do zniesienia 😊 To fascynujące obserwować jak ból się zmienia, przesuwa i wiedzieć, że dzieje się tam nieprawdopodobnie wielka, cudowna, genialna akcja uzdrawiania.

Badania naukowe:

1. H. Cheng, H. Huang, Z. Guo, Y. Chang, Z. Li, Role of prostaglandin E2 in tissue repair and regeneration. Theranostics, 2021.

2. I. Pountos, T. Georgouli, G.M. Calori, P.V. Giannoudis, Do nonsteroidal anti-inflammatory drugs affect bone healing? A critical analysis. Scientific World Journal, 2012.

3. I. Pountos, T. Georgouli, T.J. Blokhuis, H.C. Pape, P.V. Giannoudis, Pharmacological agents and impairment of fracture healing: what is the evidence? Injury, 2008.

4. Diana E. Rogers, Robert M. Joseph, Calvin J. Rushing, NSAIDs And Bone Healing: What The Research Reveals. Podiatry Today, 2018.

5. L.E. Dahners, B.H. Mullis, Effects of nonsteroidal anti-inflammatory drugs on bone formation and soft-tissue healing. Journal of American Academic Orthopaedic Surgeons, 2004.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *