fbpx

Przywiązanie do planów

Przywiązanie to bardzo zabawna emocja, która burzy spokój wielu ludziom na świecie. Gdyby można było opisać przywiązanie jednym zdaniem, brzmiałoby ono tak:

            – Tego chcę i to ma być moje już do końca świata!

            Ludzie przywiązują się do wszystkiego. Do drugiego człowieka, do zwierzęcia, do swojego wyglądu, do planu, do pragnienia, do zwyczaju, do sposobu myślenia, do torebki, do pieniędzy, do ubrania, do domu, do ogrodu, do pogody, do obietnicy, do słów, do pracy, do wakacji, do koloru włosów, do smaków, do wygody, do stylu życia.

            Przywiązują się do wszystkiego, tak jakby nie byli w stanie dostrzec, że to wszystko w swojej naturze ma wpisaną zmienność. Żądają, żeby to pozostało takie samo, mimo że każde dziecko wie – gdyby tylko zechciało się nad tym przez chwilę zastanowić – że nie istnieje na świecie nic, co jest niezmienne.

            Wszystko się zmienia. Emocje, serce i myśli drugiego człowieka, pogoda na dworze, każda twarz i każde ciało. Pieniądze przechodzą z rąk do rąk, a ich wartość nieustannie się waha. Ludzie przychodzą i odchodzą, czasem kochają, a czasem przestają kochać. Obiecują i czasem zmieniają zdanie. Tak po prostu jest. Taka jest natura świata, że wszystko przez cały czas żyje, faluje, podlega rozmaitym wpływom i zmienia się.

            Jeżeli więc przywiązuję się emocjonalnie do jakiegoś stanu czy rozwiązania, i jeżeli uzależniam od tego moje szczęście, to jest bardzo prawdopodobne, że będę cierpieć. Niektórzy nawet twierdzą, że przywiązanie jest źródłem wszystkich cierpień. I mają rację.

            Nie ma sensu żądać, żeby coś lub ktoś na zawsze był mój albo taki, jak jest teraz. Wszystko się zmienia, bo taka jest natura wszechświata.

Wszystko się zmienia na lepsze.

Kiedy puszczam się moich żądań, oczekiwań i kiedy przestaję uzależniać moje szczęście od posiadania czegoś lub kogoś, staję się wolna. A kiedy jestem wolna, mogę płynąć razem z mądrością życia prosto do celu.  

fragment książki 'KSIĘGA DOBRYCH MYŚLI” – przeczytaj więcej fragmentów

TERAZ W PROMOCJI -44%
WYDANIE ELEKTRONICZNE KSIĄŻKI
WYDANIE DO SŁUCHANIA, AUDIOBOOK

Komentarze

  1. Kochana Beato!
    Jesteś wspaniałym obserwatorem i otaczającą rzeczywistość potrafisz pięknie ubrać w słowa…Twoje przemyślenia mogę czytać bez końca…Sprawiasz,że zaczynam rozumieć życie i układać je jak należy…
    Dobrze, że jesteś!!!!!!!!!

  2. Pani Beato, kiedyś czytałam w internecie dużo z pani twórczości, która jest bliska memu sercu. Podnoszące i Mądre Słowa, właściwe przykłady. Wiele można się od pani nauczyć, tym samym ulepszając swoje życie. Wysłuchałam wiele na youtube. Dziękuję, że przekazuje pani to innym ludziom. Wielkie uznanie, bo dzięki temu mam lepszą wiarę i siłę.
    Takich przekazów cały świat potrzebuje.

    Pozdrowienia. Grażyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *