fbpx

Nowa Zelandia (Aotearoa) – luty 2020

Zapraszam na przygodową wyprawę do Aotearoa/Nowej Zelandii, podczas której będziemy wędrować przez tradycyjne maoryskie wioski, gejzery, wulkany, wodospady, gorące źródła, jaskinie, jeziora, góry, wiszące mosty, lodowce, fiordy i klify. Będziemy pływać kajakami i wędrować do stóp góry Aoraki/Mt.Cook, najwyższego szczytu Nowej Zelandii.

termin: 1 – 17 lutego 2020

 

Program

Dzień 1- 2

Lot do Nowej Zelandii.

Dzień 3

Przylot do Auckland wcześnie rano. Odprawa paszportowa, a następnie przejazd do miejscowości Rotorua, uważanej za centrum maoryskiej kultury Nowej Zelandii i duchowego domu tangata whenua, czyli rdzennych mieszkańców tego regionu. Po drodze możliwe przystanki. Do Rotorua dotrzemy najpóźniej wczesnym popołudniem. Zakwaterowanie i odpoczynek po podróży.

czas przejazdu (bez przystanków): 2h 40 min

Dzień 4

Po śniadaniu spacer brzegiem jeziora Okataina do Maori Pa, maoryskiej wioski, która została zbudowana w tradycyjnym stylu – zobaczymy jak osadnicy polinezyjscy żyli setki lat temu.

Popołudniu odwiedzamy Dolinę Whakarewarewa. Wydobywająca się spod ziemi para, bulgoczące baseny błotne, kolorowe jeziorka, słynny gejzer Pohutu – to unikalny i niezwykły obszar geotermalny.

Wieczorem oglądamy kulturalny pokaz plemienia Te Arawa oraz jemy tradycyjną maoryską kolację.

aktywność: 2,5 km, 30 min plus 40-50 min w Dolinie Whakarewarewa

Dzień 5
Ruszamy dalej na południe, do miejscowości Turangi, położonej nad brzegiem rzeki Tongariro. W czasie drogi zaplanowane są dwa przystanki na niewymagające trekingi.

Pierwszy to marsz do jeziorka znajdującego się w kraterze wulkanicznym, malowniczo położonego na tle brązowych, pomarańczowych i czerwonych klifów Rainbow Mountain. Drugi prowadzi ścieżką wzdłuż najdłuższej nowozelandzkiej rzeki Waikato do punktu widokowego na spektakularny wodospad Huka. Tu mamy również możliwość kąpieli w naturalnych, gorących źródłach.

aktywność: 5 km, +340/-340m, 3 godziny

czas przejazdu (bez przystanków): 1h 40 min

Dzień 6

Na południe od Turangi znajdują się trzy masywy wulkaniczne: Tongariro, Ngauruhoe i Ruapehu – wszystkie położone w najstarszym w Nowej Zelandii Parku Narodowym Tongariro. To tu mamy okazję przejść tzw. Tongariro Alpine Crossing, uznany za jeden z najlepszych górskich szlaków turystycznych Nowej Zelandii.

To wymagający całodniowy treking, jednak wart włożonego wysiłku. Szlak prowadzi przez teren wulkaniczny, wśród szmaragdowych jezior, zastygłej lawy, aktywnych kraterów.

Wieczorem: dla chętnych kąpiel w naturalnych gorących źródłach, a następnie wspólna kolacja, aby uczcić przejście Tongariro Alpine Crossing.

aktywność: 20 km, +1,000/-1,280m, 7-8 godzin (wymagająca wędrówka; wskazana dobra kondycja; należy przygotować odpowiednie obuwie i odzież)

Dzień 7

Rano przejazd do grot Waitomo. Główna atrakcja to świetliki, które żyją w jaskiniach tworząc niesamowite rozświetlone sklepienia. Po wyjściu prysznic i ciepła zupa, a następnie ruszamy do Auckland.

aktywność: 2 godziny w grocie

czas przejazdu: 2h 40 min plus 2h 30 min

Dzień 8

Dzień wolny w Auckland.

Dzień 9

Przelot do Christchurch. Czas wolny.

Dzień 10

Z Christchurch jedziemy nad turkusowe Jezioro Tekapo. Tu zwiedzamy Church of the Good Shepherd. W końcu docieramy do 5000-hektarowej farmy Państwa McKenzie, zwanej Braemar Station (słowo ‘station’ w Nowej Zelandii używa się do opisania dużego ranczo). Naszym miejscem noclegowym jest znajdujący się tutaj rustykalny dom. To, co wprowadza w zachwyt, to widok, jaki stąd się roztacza: panorama na szczyty Południowych Alp odbijające się w krystalicznej wodzie jeziora.

czas przejazdu (bez przystanków): 4h

 

 Dzień 11

Szczyt Mt Cook, w języku Maorysów nazywany Aoraki, jest najwyższą górą Nowej Zelandii. To tu sir Edmund Hillary doskonalił swoje umiejętności wspinaczkowe w ramach przygotowań do podboju Everestu. Dla nas w dniu dzisiejszym zaplanowany został treking do podnóży góry. Szlak prowadzi do Doliny Hooker i wzdłuż rzeki Hooker, kończąc się nad jeziorem lodowcowym, skąd w pogodny dzień szczyt jest doskonale widzoczny. Po drodze przejście przez wiszące mosty oraz piękne widoki na lodowce i majestatyczne góry.

Popołudniu powrót do Stacji Braemar na kolację i zachód słońca nad Aoraki Mt Cook.

aktywność: 9 km, +100/-100m, 3-4 godziny

Dzień 12

Po śniadaniu wyruszamy do Fiordland, jednej z najpiękniejszych krain Nowej Zelandii, będącej na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po drodze kilka przystanków: przy Omarama Clay Cliffs – skalne iglice poprzecinane wąskimi wąwozami oraz w historycznej części miasta Cromwell, która założona została w połowie XIX w. w czasie gorączki złota.

Nasza droga kończy się na skraju Parku Narodowego Fiordland, w Manapouri, położonym nad jeziorem o tej samej nazwie. Jest to doskonała baza wypadowa do eksplorowania lodowcowej doliny.

czas przejazdu (bez przystanków): 5h

Dzień 13

Z samego rana rozpoczynamy wędrówkę słynnym szlakiem Keplera, który wchodzi w skład grupy Wielkich Szlaków Nowej Zelandii (wpisane są tu te, które wyróżniają się wyjątkowymi walorami krajoznawczymi). Po lunchu, przekraczamy dolinę Eglinton i docieramy do Parku Narodowego Fiordland. Będziemy wędrować częścią trasy Routeburn – niezapomniane widoki gwarantowane. Na koniec przejazd przez Tunel Homera do Milford Sound.

aktywności: Kepler: 9,5 km, +50/-50m,, 2-3 hours; Routeburn: 3,4 km, +380/-380m, 3-4 hours

czas przejazdu (bez przystanków): 3h

Dzień 14

Zatoka Milford’a ze względu na swoje ukształtowanie terenu przypomina fjord. Niezwykłe piękno tego miejsca tworzą ciągnące się wzdłuż brzegów strome klify porośnięte lasami, wyrastające w dali szczyty górskie, granatowy kolor wody, do której gdzieniegdzie ze skał wpadają wodospady.

Większość osób, które tu docierają podziwia Zatokę Milford’a z pokładu statku. Proponujemy bliższe spotkanie i aktywniejszą formę eksploracji: wyprawę kajakową. Do dyspozycji są 2-osobowe kajaki oraz wyspecjalizowani przewodnicy. Ta aktywność nie wymaga przygotowania ani wcześniejszego doświadczenia.

Z Milford Sound jedziemy do Wanaka.

aktywności: 2-3 godziny pływania kajakiem

czas przejazdu:  4h 40 min

Dzień 15

Rano wyjazd pod lodowiec Rob Roy. Zaplanowany trekking nie jest specjalnie wymagający. Kończy się wśród skalnych klifów, wodospadów i schodzącego z gór jęzora lodowca.

Po zakończonej aktywności jedziemy do Wanaka. Tu zostajemy na noc.

aktywności: 6 km tam i z powrotem, +/-380m, 3 godziny

czas przejazdu (bez przystanków): 2h 30 min plus 1h 10 min

Dzień 16

Przed południem transfer na lotnisko w Queenstown i lot powrotny do Polski.

Dzień 17

Przylot do Warszawy.

Kilka słów o wyprawie

Przygotowany program uwzględnia najpiękniejsze przyrodniczo miejsca na wyspie północnej i południowej.  Stawia na aktywność, dlatego bądź przygotowana/przygotowany na kilkugodzinne trekingi i spacery, ale również,  na przykład, na pływanie kajakiem (doświadczenie nie jest wymagane).

 

Prawie każdego dnia zmieniamy lokalizację, dlatego warto mieć na uwadze, że sporo czasu spędzimy podróżując z jednego miejsca do drugiego. Przejazdy bez przystanków zazwyczaj zajmują kilka godzin. To w połączeniu z zaplanowanymi wycieczkami oznacza całodniową aktywność.

 

Do dyspozycji będzie bus Toyota Coasters. Grupa będzie liczyła maksymalnie 14 osób. Towarzyszyć będzie nam dwóch lokalnych przewodników (jeden z nich będzie też pełnił funkcję kierowcy).

 

Noclegi zaplanowane są głównie w lodgach lub pensjonatach z dobrą lokalizacją. Czasami będą to miejsca oddalone od cywilizacji, ale dające możliwość bycia blisko natury.

Większość posiłków jest już objętych ceną wyprawy. Niektóre będą zorganizowane w lokalnych restauracjach, część  będzie przygotowywana przez lokalnych przewodników. Oczywiście wszelkie wymogi żywieniowe zostaną w miarę możliwości uwzględnione (dieta wegetariańska, wegańska itp.)

 

 

Cena wyjazdu: 21 950 złotych

Bilet lotniczy* (płatny dodatkowo): ok. 5 000 złotych

 

Harmonogram wpłat

I wpłata (przy zapisie): 6 550 złotych

II wpłata (30 dni przed datą wyjazdu): 15 400 złotych

III wpłata (wykup biletu w terminie wskazanym przez organizatora): ok. 5 000 złotych

*ostateczna cena biletu podawana jest w dniu założenia rezerwacji

 

Dodatkowe, opcjonalne koszty

 • ubezpieczenie kosztów imprezy (do wysokości 17 000 złotych): 450 złotych

 

Cena wyjazdu zawiera:

 • udział i opiekę pilota Beaty Pawlikowskiej
 • transport wg programu (20-osobowy bus na całej trasie, kajaki) oraz transfery z/na lotnisko
 • przelot z Auckland do Christchurch
 • zakwaterowanie w 3 i 4 gwiazdkowych hotelach/pensjonatach w pokojach dwuosobowych
 • wyżywienie zgodne z opisem
 • wszystkie aktywności opisane w programie
 • wszystkie lokalne pozwolenia na wstępy do parków
 • ubezpieczenie turystyczne

 

Cena wyjazdu nie zawiera:

 • biletu lotniczego na trasie Warszawa – Auckland, Queenstown – Warszawa
 • dodatkowego wyżywienia
 • napojów do posiłków
 • aktywności fakultatywnych:
 • napiwków i wydatków własnych

 

Kontakt

Tatiana Chylińska: tatiana@authentictravel.pl, tel. +48 781 630 100

Beata Pawlikowska: beata@beatapawlikowska.com

 

Z uwagi na charakter wyprawy możliwe są nieznaczne odstępstwa od programu, nie wpływające jednakże na jego zasadniczy kształt i jakość.

 

Rozkład wyprawy

 

1 01-02-2020 Warszawa – wylot samolot
2 02-02-2020 Lot do Nowej Zelandii samolot
3 03-02-2020 Przylot do Auckland. Przejazd do Rotorua hotel lunch, kolacja
4 04-02-2020 Rotorua: jezioro Okataina, geotermalna dolina Te Puia, wieczór maoryski hotel śniadanie, lunch, kolacja
5 05-02-2020 Rotorua – Turangi: treking w górach Rainbow, wodospad Huka hotel śniadanie, lunch, kolacja
6 06-02-2020 Turangi: Tongariro Alpine Crossing hotel śniadanie, lunch, kolacja
7 07-02-2020 Turangi – Auckland: Jaskinie Waitomo hotel śniadanie, lunch, kolacja
8 08-02-2020 Auckland – dzień wolny hotel śniadanie
9 09-02-2020 Przelot: Auckland – Christchurch hostal śniadanie
10 10-02-2020 Christchurch – jezioro Tekapo: Braemar Station pensjonat śniadanie, lunch, kolacja
11 11-02-2020 Braemar Station: treking doliną Hooker’a (u podnóży Mt Cook) pensjonat śniadanie, lunch, kolacja
12 12-02-2020 Braemar Station – Manapouri (PN Fiordland): Omarama Clay Cliffs, Cromwelll hotel śniadanie, lunch, kolacja
13 13-02-2020 Manapouri – Milford Sound: treking częścią szlaku Kepler’a oraz Routeburn’a hotel śniadanie, lunch, kolacja
14 14-02-2020 Milford Sound – Queenstown: wyprawa kajakowa po Zatoce Milford’a. Przejazd do Wanaka hotel śniadanie, lunch, kolacja
15 15-02-2020 Queenstown – Wanaka: treking pod lodowiec Rob Roy hotel śniadanie, lunch, kolacja
16 16-02-2020 Wanaka – Queenstown. Lot powrotny do Polski samolot śniadanie
17 17-02-2020 Przylot do Warszawy

Kontakt

Tatiana Chylińska: tatiana@authentictravel.pl, tel. +48 781 630 100

Beata Pawlikowska: beata@beatapawlikowska.com

Komentarze

   1. witam,jeśli nie mam osoby do dwuosobowego pokoju czy krótko mówiąc pojadę sama czy są też takie osoby które można dokwaterować do dwójki? KOWALSKA BARBARA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *