fbpx

Asertywność

Asertywność nie polega na tym, żeby wyrzucić z siebie prośby i żądania i oczekiwać, że zostaną zaspokojone.

            Asertywność polega na tym, żeby powiedzieć co ci leży na sercu bez żadnych żądań i oczekiwań, czyli dając jednocześnie drugiej osobie prawo do podjęcia takiej decyzji, jaką uzna za zgodną ze swoim systemem wartości i sercem.

            Uzależnienie emocjonalne polega na tym, że postrzegasz partnera za odpowiedzialnego/winnego za to jak ty się czujesz.

            Wolność emocjonalna polega na wewnętrznym przekonaniu o tym, że ja jestem odpowiedzialna za to jak się czuję, jak żyję i dokąd zmierzam.

            Toksyczny związek polega na tym, że jesteś emocjonalnie uzależniona od partnera, przerzucasz na niego odpowiedzialność za jakość swojego życia i usiłujesz zmusić go do określonych zachowań.

            W zdrowym, szczęśliwym związku obie osoby mają poczucie odpowiedzialności za swoje emocje, decyzje i dobrostan, co przekłada się na instynktowną potrzebę pracowania nad sobą i zmieniania się na lepsze.

Skuteczna, uzdrawiająca rozmowa w związku nie polega na tym, żeby obarczyć partnera swoimi oczekiwaniami i mówić mu co ma robić oraz czego ma nie robić, żeby było mi lepiej.

Podczas dobrej, uzdrawiającej rozmowy partnerzy starają się zrozumieć swoje własne emocje, znaleźć swoje własne słabości i nawykowe postępowania, szukając jednocześnie sposobu naprawienia samego/samej siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *