fbpx

3 CZERWCA

            Podświadomość kieruje się nawykami. Analizuje, wyciąga wnioski, a następnie zapisuje je w moim umyśle jako wzór do naśladowania. Przez całe życie gromadzi tysiące takich wzorców. Niektóre są fantastycznie przydatne i ratują mi życie, inne mogły wydawać się prawdą w pewnych dawnych okolicznościach, ale dzisiaj nie są już aktualne i zamiast mnie wspierać, opóźniają mój rozwój.

            Kiedyś bezkrytycznie zgadzałam się na to, co istnieje w moim wewnętrznym świecie, ponieważ wydawało mi się, że nie mam na to wpływu. Byłam więc czasem wściekła na siebie albo bezradna wobec gwałtownych emocji, jakie mnie zalewały, ale nie potrafiłam skutecznie tego zmienić.

            Teraz wiem, że jako osoba dorosła mam przed sobą fascynujące zadanie. Sprawdzić w co wierzę i zdecydować które z moich podświadomych przekonań są wciąż prawdą, a które przekroczyły datę ważności i szkodzą mi zamiast pomagać.

            Jaka jest moja pierwsza myśl kiedy ktoś obcy rzuca mi spojrzenie, a potem odwraca głowę? Czy myślę o tym, że jestem nieatrakcyjna, bezwartościowa, nieciekawa? Ta pierwsza emocja i reakcja odsłania właśnie to, w co naprawdę wierzę. Czy naprawdę tak uważam? Przecież każdy człowiek na świecie jest wartościowy, ważny i na swój sposób piękny.

Czy uważam, że każdy powinien mnie lubić? A czy przypadkiem to nie jest kompletnie nierealistyczne, dziecinne i w dodatku czy nie jest to próba przejęcia kontroli nad umysłami innych ludzi?

No właśnie. To w jaki sposób ktoś na mnie patrzy nie jest dowodem na to jaka ja jestem, a jedynie na to, jaki jest ten ktoś. Ja jestem ważna i wartościowa niezależnie od tego jak patrzą na mnie inni ludzie, co o mnie myślą albo mówią.

To jest mój nowy kod. Jestem ważna i wartościowa. Zawsze, w każdej sytuacji, każdego dnia.

Fragment książki „KSIĘGA DOBRYCH MYŚLI” na dzień 3 czerwca.

KSIĘGA DOBRYCH MYŚLI – książka z motywującymi przesłaniami na każdy dzień – zobacz więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *