fbpx

Żywność wysokoprzetworzona

Niektórzy naukowcy mówią, że fabrycznie produkowanej żywności nie należy nazywać „żywnością”, tylko raczej „przemysłowo wytworzoną substancją jadalną”, ponieważ jej głównym celem jest zysk przedsiębiorstwa, a nie zdrowie klientów. Są to wyroby zaprojektowane tak, żeby zwiększać głód i jednocześnie zmniejszać uczucie sytości, bogate w nadmiar soli, cukru i niezdrowego tłuszczu, co prowadzi prosto do uzależnienia i otyłości. Badania naukowe wskazują też na powiązanie wysokoprzetworzonej żywności z cukrzycą, chorobami serca i nowotworami.

Żywność wysokoprzetworzona zawiera szkodliwe dodatki, takie jak emulgatory, stabilizatory, aromaty, syropy, zagęstniki, środki zwiększające objętość, pieniące, żelujące i glazurujące, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie.

Jeśli coś jest zapakowane i ma listę składników, wśród których znajdują się substancje, których nie używasz na co dzień w swojej kuchni – unikaj! Kto ma dbać o Twoje zdrowie jeśli nie Ty?…

👉 Z badań naukowych:

🔎„Nasze ustalenia dostarczają dowodów na to, że większe spożycie żywności wysoko przetworzonej jest silnie powiązane z wyższym ryzykiem wystąpienia wielu wskaźników otyłości.” (Rauber F, Chang K, Vamos EP, da Costa Louzada ML, Monteiro CA, Millett C, Levy RB. Ultra-processed food consumption and risk of obesity: a prospective cohort study of UK Biobank. European Journal of Nutrition, 2021).

🔎„Spożywanie żywności wysokoprzetworzonej jest związane z wyższym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego.” (Qu Y, Hu W, Huang J, Tan B, Ma F, Xing C, Yuan L. Ultra-processed food consumption and risk of cardiovascular events: a systematic review and dose-response meta-analysis. EClinicalMedicine, 2024).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *