fbpx

Zaufałem antydepresantom. Rozmowa z dr Markiem Horowitzem

Dr Mark Horowitz jest neurobiologiem i psychiatrą w trakcie szkolenia. Uzyskał doktorat w dziedzinie neurobiologii depresji i działania leków przeciwdepresyjnych w Instytucie Psychiatrii, Psychologii i Neuronauki w Kicks College w Londynie. Kiedy miał 21 lat czuł się nieszczęśliwy, nie umiał się odnaleźć, nie wiedział co zrobić dalej ze swoim życiem. Poszedł do lekarza, dostał pierwszy lek przeciwdepresyjny. Stan jego zdrowia stale się pogarszał – cierpiał na chroniczne zmęczenie, często zasypiał w ciągu dnia, miał problemy z pamięcią i koncentracją. Nie był w stanie pracować, rozważał przejście na wcześniejszą emeryturę, gdy natknął się na ankiety  pacjentów przyjmujących leki przeciwdepresyjne, z których wielu miało takie same objawy. Kiedy postanowił stopniowo podczas czterech miesięcy odstawić leki, dostał takich objawów zależności fizycznej, że przez wiele godzin dziennie miał ataki paniki i myśli samobójcze.

Dzisiaj dr Mark Horowitz jest światowej sławy specjalistą w dziedzinie leków przeciwdepresyjnych i właściwego sposobu ich odstawiania. Będziemy rozmawiać o najczęściej występujących efektach ubocznych stosowania leków, o tym czym się różni uzależnienie od zależności fizycznej, o tym skąd mamy wiedzę dotyczącą leków przeciwdepresyjnych, o badaniach naukowych nad depresją i o tym co dzieje się z mózgiem pod wpływem leków.

Dr Mark Horowitz: https://markhorowitz.org/ 

Twitter: @markhoro   

Uwaga: Nagłe odstawienie leków przeciwdepresyjnych jest niebezpieczne i może być groźne dla zdrowia. Jeżeli przyjmujesz leki, stosuj się do zaleceń lekarza i ewentualnie wspólnie z lekarzem podejmij stopniową próbę zaprzestania ich przyjmowania.

Film nie stanowi rekomendacji medycznej. Informacje zawarte w filmie mają charakter edukacyjny i nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady medycznej udzielanej przez lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *