Wyprawa do Imperium Inków – wrzesień 2025
Zapraszam na wspólną wyprawę do Imperium Inków! Inkowie stworzyli największe państwo w prekolumbijskiej Ameryce. Nazywali je Tawantinsuyu ze stolicą w Cusco. Śladem Inków rozpoczniemy wyprawę w ich stolicy, odwiedzimy słynne Machu Picchu, Pisac i Ollantaytambo, dotrzemy też aż do jeziora Titicaca położonego na wysokości ponad 3800 m n.p.m. i do jednego z najgłębszych kanionów świata – Colca. Będziemy zwiedzać nie tylko miejsca, ale też kulturę i sposób rozumienia świata ludzi z tego niezwykłego imperium.
Termin wyprawy: 2 – 20 września 2025 r.
Oto szczegółowy program wyprawy:
Dzień 1 Warszawa – Lima
Lot do Limy. Po przylocie i odprawie przejazd do hotelu w dzielnicy Miraflores, zakwaterowanie i odpoczynek po podróży.
Dzień 2 Lima – spacer w centrum historycznym miasta
Lima została założona 6 stycznia 1535 roku przez konkwistadora Francisco Pizarra i na cześć tego dnia, w którym przypadało święto Trzech Króli, nazwana Miastem Królów. Dzisiaj zwiedzimy historyczne centrum Limy z jego domami arystokracji, klasztorami oraz kościołami.
Dzień 3 Lot do Cusco, odpoczynek i aklimatyzacja
Lecimy do Cusco. Ponieważ dość gwałtownie zmieniliśmy wysokość (Cusco leży na 3400 metrach n.p.m.), mamy czas na odpoczynek i aklimatyzację.
Dzień 4 Święta Dolina Inków
Wyjazd do Świętej Doliny Inków leżącej nad rzeką Urubamba. Na jej końcach wyrosły dwa słynne inkaskie miasta: Pisac i Ollantaytambo. Zatrzymamy się najpierw w słynnym Pisac , zwiedzimy ruiny i rozległe tarasy uprawne, a potem każdy w swoim tempie będzie mógł obejrzeć cuda miejscowego rękodzieła sprzedawane na targowisku. Następnie pojedziemy do Ollantaytambo. Po zakwaterowaniu jest czas na spacer po miasteczku.
Dzień 5 Aguas Calientes (Machu Picchu Pueblo)
Rano wyruszamy na wspólne zwiedzanie sławnej i pięknej twierdzy inkaskiej w Ollantaytambo. Około południa z pobliskiej stacji kolejowej specjalnym panoramicznym pociągiem pojedziemy do Aguas Calientes (Machu Picchu Pueblo), czyli współczesnego miasteczka wyrosłego u stóp inkaskiego Machu Picchu. Po południu czas wolny.
Dzień 6 Machu Picchu – zwiedzanie miasta Inków
Z hotelu wyruszamy po wczesnym śniadaniu. Zwiedzamy ruiny miasta (czas zwiedzania to 3 godz.). Po powrocie do miasteczka czas wolny.
Dzień 7 Szczyt nad Machu Picchu
Ponownie wczesna pobudka – dzisiaj wejście na jeden ze szczytów górujących na ruinami miasta: Montana Machu Picchu lub Huayna Picchu (w zależności od dostępności biletów; na oba ilość jest limitowana). Po powrocie do miasteczka czas na zakupy, chętni mogą skorzystać z kąpieli w gorących źródłach (obowiązuje dodatkowa opłata).
Dzień 8 Powrót do Cusco – tarasy solne w Maras
Poranny pociąg do Ollantaytambo. W drodze powrotnej do Cusco zwiedzamy tarasy solne w Maras.
Dzień 9 i 10 Cusco – zwiedzanie miasta
Zwiedzanie stolicy Imperium Inków. W planie: muzeum inkaskie, twierdza Sacsayhuaman wpisana na listę UNESCO; w centrum: Plaza de Armas z Katedrą; Qorikancha – kompleks inkaskich świątyń, na których został wybudowany kościół i klasztor Dominikanów. Przez dwa dni pobytu będzie również czas na odkrywanie uliczek Cusco na własną rękę.
Dzień 11 Cusco – Sicuani
Pierwszy dzień przejazdu do Puno. Tę długą podróż rozbijamy na dwa dni. Dzisiaj dotrzemy do Sicuani. Po drodze zatrzymamy się w Raqchi: zwiedzimy świątynię poświęconą bogu Wirakocza i zajrzymy do miasteczka, którego centrum to niewielki rynek wraz z małym, urokliwym kościołem, na którym sprzedawane są pamiątki i rękodzieło.
Dzień 12 Sicuani – Puno
Po śniadaniu wyjazd z hotelu. Przejeżdżamy przez przełęcz La Raya położoną na wysokości 4335 m n.p.m.. Przed nami piękny widok na ośnieżone szczyty andyjskie. Po około 3 godzinach docieramy do kanionu Tinajani. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy uwielbiają odkrywać niezwykłe, naturalne krajobrazy. Na ponad 200 hektarach znajdziemy imponujące i gigantyczne formacje skalne z piaskowca, który nadaje tej przestrzeni charakterystyczny czerwonawy kolor. Jadąc z kanionu do Puno zatrzymujemy się jeszcze przy Chullpas de Sillustani. To miejsce z ponad 90 grobowcami w formie wież (chullapas) pochodzącymi z czasów preinkaskich.
Dzień 13 Jezioro Titicaca – wyspy Uros i Taquile
Wypływamy na największe w Ameryce Południowej i najwyżej położone żeglowne jezioro świata. Zatrzymamy się najpierw na wyspach zrobionych z żółtej trzciny, gdzie mieszkają Indianie z plemienia Uros. Potem popłyniemy na wyspę Taquile, gdzie ludzie żyją zgodnie z odwiecznymi zasadami społecznymi i moralnymi i noszą tradycyjne stroje. Z portu na główny plac prowadzi malownicza ścieżka, z której roztaczają się piękne widoki na jezioro Titicaca.
Dzień 14 Puno – Chivay
Kilkugodzinny przejazd do Puno (około 6h z przystankami). Przed podjazdem serpentynami do Chivay mijamy jezioro Lagunillas – być może uda nam się wypatrzyć flamingi – oraz punkt widokowy Patapamba, położony na wysokości 4910 m n.p.m., ze wspaniałą panoramą Kordyliery Wulkanicznej.
Dzień 15 Nad Kanionem Colca
Wczesnym rankiem stajemy nad krawędzią Kanionu Colca urzeczeni jego monumentalnym pięknem. Jest to pora, kiedy kondory unoszone silnymi prądami ciepłego powietrza zataczają majestatyczne kręgi wokół Cruz del Condor. W drodze powrotnej do Chivay przystajemy w miejscach widokowych, skąd roztacza się niezwykła panorama uprawnych tarasów na zboczach doliny Colca. Po południu czas na kąpiel w gorących źródłach.
Dzień 16 Chivay – Arequipa
Przejazd do Arequipy. Ponownie przekraczamy przełęcz na wysokości 4910 m n.p.m. i przed nami przepiękna trasa z widokami na ośnieżone szczyty i wulkany, typowe wioski, pasące się stada lam i alpak. Popołudnie w Arequipie – czas na samodzielny spacer.
Zbudowane z białego pumeksowego tufu wulkanicznego – tzw. sillaru – pozyskiwanego z okolicznych wulkanów, miasto zyskało nazwę „ciudad blanca” (białe miasto). Tutejszy klasztor Monasterio de Santa Catalina jest bodaj największą perłą architektoniczną Ameryki Południowej. Zadbanymi uliczkami, wśród białych wypielęgnowanych budynków można przejść na główny plac miasta Plaza de Armas, przy którym stoi katedra z 1565 roku, przepięknie podświetlana nocą. Po drugiej stronie placu możemy zobaczyć jeden z najstarszych kościołów w Arequipie – jezuicką Iglesia de La Compania z cudowną fasadą.
Dzień 17 Lot do Limy
Przejazd na lotnisko i lot do Limy. W Limie transfer do hotelu w dzielnicy Miraflores.
Dzień 18 – 19 Wylot
Wykwaterowanie i transfer na lotnisko. Lot powrotny.
Z uwagi na charakter wyprawy możliwe są nieznaczne odstępstwa od programu, nie wpływające jednakże na jego zasadniczy kształt i jakość.
Cena wyjazdu: 12 650 PLN
Bilet lotniczy (płatny dodatkowo, rezerwacja i wykup we własnym zakresie; na Państwa życzenie możemy pomóc w założeniu rezerwacji lotniczej; ostateczna cena biletu podawana jest w dniu założenia rezerwacji)
Harmonogram wpłat
I wpłata (przy zapisie): 3 750 PLN
II wpłata (30 dni przed datą wyjazdu): 8 900 PLN
Dodatkowe, opcjonalne koszty
- ubezpieczenie rezygnacja i przerwanie (zawiera zachorowanie na COVID): 430 PLN
- ubezpieczenie rezygnacja i przerwanie z rozszerzeniem o choroby przewlekłe: 580 PLN
- ubezpieczenie rezygnacja i przerwanie z rozszerzeniem o choroby przewlekłe i kwarantanna: 700 PLN
- pokój 1-osobowy: 2 570 PLN
Cena wyjazdu zawiera:
- udział i opiekę Beaty Pawlikowskiej (spotkanie z grupą w hotelu w Limie)
- bilety na panoramiczny pociąg Ollantaytambo-Aguas Calientes oraz powrotny do Ollantaytambo; w czasie przejazdu poczęstunek
- prywatny transport wg programu oraz transfery z/na lotniska
- zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych w hotelach o standardzie 3+* i 4*
- posiłki: śniadania w dniach 2 – 18 oraz obiad w dniu 13
- prywatny rejs na jeziorze Titicaca
- opłaty wstępów do muzeów, stanowisk archeologicznych i innych atrakcji wymienionych w programie (poza biletami wstępu do Machu Picchu – informacja poniżej)
- opiekę lokalnego przewodnika podczas zwiedzania
- ubezpieczenie turystyczne (KL, NNW)
- składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy
Cena wyjazdu nie zawiera:
- biletu lotniczego do/z Limy
- biletów lotniczych na trasach: Lima – Cusco, Arequipa – Lima *
- bilety wstępu do Machu Picchu na 2 dni **
- dodatkowych posiłków
- napojów do posiłków
- napiwków i wydatków własnych
* należy założyć koszt ok. 1100 – 1300 złotych; dla każdego uczestnika założymy rezerwację i wystawimy bilety
** sprzedaż biletów na Machu Picchu na rok 2025 nie została jeszcze uruchomiona – ich koszt zostanie podany jak tylko ruszy oficjalna sprzedaż i ceny zostaną opublikowane; na podstawie ubiegłorocznych cen należy założyć kwotę min 400 złotych; dla każdego uczestnika wystawimy bilety na dwa dni zgodnie z programem.
Uwaga: bilety na Machu Picchu są imienne i nie podlegają zwrotom.
Kontakt
Tatiana Chylińska: tatiana@authentictravel.pl, tel. +48 781 630 100
Beata Pawlikowska: beata@beatapawlikowska.com