fbpx

Siedem prawd

            Prawda jest jak muzyka, która niespodziewanie wpada przez okno do twojego mieszkania. Jak wiatr, który przynosi zapachy majowego bzu. Nabierasz wtedy głęboko powietrza i cieszysz się, że dotarłeś do świata, który był wcześniej przed tobą ukryty. Tak właśnie poczułam się kiedy przeczytałam siedem zasad starożytnego hawajskiego systemu wiedzy zwanego huna.

            To była czysta prawda. Prawda o życiu, o ludziach, sposobie myślenia i postępowania. Prawda o świecie. Mówi o niej i pisze współczesny kahuna, szaman, Serge Kahili King. To właśnie jego książek szukałam na Hawajach i nigdzie ich nie mogłam znaleźć.

            Oto siedem prawd huny, które odmienią życie każdego człowieka, który za nimi podąży.

IKE – wiedza, świadomość, postrzeganie

Świat jest taki, jaki myślisz, że jest.

To znaczy, że człowiek podchodzi do życia z pewnymi wcześniej zrobionymi założeniami. Postrzega rzeczywistość i dokonuje jej interpretacji przez pryzmat tego, w co wierzy. To z kolei ma wpływ na jego zachowanie, samopoczucie i decyzje, jakie podejmie, czyli w praktyce na to jak wygląda jego życie i przyszłość.

Wyobraź sobie pana Marcina, który jest przekonany o tym, że ludzie są nieuczciwi i zawsze ktoś próbuje go oszukać. Z takim nastawieniem przychodzi na spotkanie biznesowe. Podejrzliwie patrzy na kontrahentów, zadaje nieufne pytania, siedzi z założonymi rękami, nieświadomie usiłując w ten sposób przyjąć postawę obronną. Czy myślisz, że partnerzy będą chcieli nawiązać z nim współpracę? Raczej nie. Myślę, że raczej z ulgą wyjdą z tego spotkania i będą szukali kogoś bardziej otwartego, uśmiechniętego, pozytywnie nastawionego.

A pan Marcin zostanie na lodzie z ponurymi myślami o tym, że biznes jest trudny, ludzie niewdzięczni, a życie bez sensu. I nie będzie miał pojęcia o tym, że sam właściwie doprowadził do tej sytuacji.

Świat jest taki, jaki myślisz, że jest.

Twoje życie i szczęście zależy od tego w jaki sposób patrzysz na świat.

KALA – wolność

Nic nas nie ogranicza.

            Wszystko jest możliwe i wszyscy jesteśmy jednością ze wszystkim.

            Inaczej mówiąc – wszystko jest falami energii, które przenikają się nawzajem. Potwierdzają to wyniki badań fizyki kwantowej, która odkryła, że najmniejsze cząstki składające się na atomy są cząsteczkami światła, a nie materii. Pojawiają się i znikają. Z nich zbudowany jest cały wszechświat ze wszystkim, co się w nim znajduje – ludźmi, roślinami, przedmiotami, górami i rzekami.

            Wszyscy jesteśmy połączeni. Oddychamy tym samym powietrzem, żyjemy na tej samej planecie i nieustannie przenikamy się energetycznymi falami wytwarzanymi przez nasze umysły.

            Wszystko jest możliwe.

            MAKIA – ogniskowa, ośrodek skupienia.

            Energia podąża za uwagą.

            Twoja życiowa energia podąża za tym, o czym najczęściej myślisz.

            Twoje myśli są źródłem zdarzeń w twoim życiu.

            MANAWA – czas

            Moment mocy jest teraz.

            Tylko w teraźniejszości można skutecznie działać i realnie doświadczać.

            Przeszłość już minęła, przyszłość jeszcze nie nadeszła. Prawdziwy wpływ możesz mieć tylko na czas, który jest teraz.

            ALOHA – miłość

            Miłość jest współodczuwaniem szczęścia.

            To oznacza, że  prawdziwa miłość jest wolna od osądzania, krytykowania, wywyższania się, obwiniania, manipulowania, żądania i innych negatywnych emocji, które wyczerpują twoją energię zamiast cię wzmacniać.

Miłość jest postawą życzliwości wolną od uprzedzeń.

MANA – moc

Cała moc, jakiej potrzebujesz, jest w tobie.

Cała moc, jakiej potrzebuję, jest już we mnie. Wystarczy, że po nią sięgnę, znajdę ją w sobie i zacznę z niej korzystać.

PONO – dobro, uczciwość, harmonia

Miarą prawdy jest skuteczność.

Korzystaj z takich sposobów na życie, które są skuteczne i realnie przybliżają cię do celu.

Na świecie istnieje wiele różnych sposobów rozwiązywania problemów, usuwania przeszkód, dochodzenia do celu. Mniej ważne jest to kto stworzył dany system i jak się on nazywa. Ważniejsze jest to czy on działa w praktyce. Szukaj skutecznych rozwiązań.

Jeśli to, w co dzisiaj wierzę, tworzy świat, w którym nie czuję się dobrze, mogę zmienić moją rzeczywistość poprzez zmianę moich przekonań. Jestem wolnym człowiekiem, który może podejmować samodzielne decyzje. Koncentruję się na teraźniejszości i korzystam z mojej wewnętrznej mocy, która podąża za moją uwagą. Moje działania są oparte na miłości i życzliwości.

Tak mówił Serge Kahili King w jednym ze swoich wykładów i w tych kilku zdaniach streścił sens huny.

Odkryłam to wcześniej w moim życiu.

– Jestem dyrektorem mojego życia – powiedziałam. – Ode mnie zależy czy będę szczęśliwa i jak się będę czuła ze wszystkim, co mnie otacza.

Wiedziałam, że nie mogę zmienić ludzi ani zdarzeń. Miałam jednak wpływ na to co myślę i jakie emocje się we mnie pojawiają. Zauważyłam też, że kiedy walczę, wszystko we mnie się usztywnia, więc zamiast zwyciężać i osiągać cele, raczej popełniam błędy, za które później muszę przepraszać. Tak odkryłam siłę pozytywnego myślenia i pozytywnego nastawienia. Wystarczyło mieć dobry, mądry cel i pragnąć go całą radością mojego serca. Wolny od chęci zaspokojenia chorobliwej ambicji, ego czy zdobycia podziwu. Wtedy każdy krok w drodze do celu był mocny, jasny i czysty. Napełniał mnie nową siłą, poczuciem sensu i spełnienia.

Kiedy przez przypadek znalazłam i przeczytałam pierwszą książkę o hunie, poczułam zdumienie, radość i potwierdzenie, że idę po właściwej drodze.

We wszystkich wielkich filozofiach świata prawda brzmi podobnie. Kochaj, kieruj się życzliwą dobrocią, bądź wyrozumiały i cierpliwy. Pracuj nad swoim charakterem, staraj się być lepszym człowiekiem. Wybaczaj. Doceń to, co masz w swoim życiu teraz. Puść ciężary przeszłości i nie planuj zbyt daleko w przyszłość. Bądź uczciwy, prawdomówny i wdzięczny. Zamiast szukać winnych, poczuj się odpowiedzialny za siebie. Ciesz się, bądź szczęśliwy. Ja jestem.

Posłuchaj tego rozdziału w formie audiobooka:

„BLONDYNKA NA HAWAJACH” – przeczytaj i posłuchaj więcej fragmentów ksiązki.

Komentarze

  1. Kochana Pani Beatko, odkąd czytam ,słucham i korzystam z doświadczeń i wiedzy, którymi Pani się tak wspaniale dzieli stałam się szczęśliwa, radosna i pomimo przeszkód, które niesie życie zawsze wiem, że nadejdzie ten lepszy czas i po prostu cieszę się każdym kolejnym dniem. Dziękuję, ze Pani jest😍😍😍😍😍

  2. Jestem wdzięczna,że kiedyś zetknęłam się z Pani twórczością.Jest moją inspiracją w drodze przez życie….
    Uwielbiam Panią słuchać i czytać…Wiele serdeczności!Pozdrawiam!

  3. „Świat jest taki, jaki myślisz, że jest.” – moje 50-letnie doświadczenia życiowe dowodzą, że to tylko „pobożne życzenie”. Pomimo, że zaznałam wiele złego od ludzi i wielokrotnie się na nich zawiodłam, nie traciłam wiary w człowieka i byłam pozytywnie nastawiona, wrażliwa na problemy i nieszczęścia, które dotykały innych i zawsze im pomagałam, chociaż sama byłam w trudnej sytuacji. I za każdym razem za moją dobroć odpłacano mi złem – wykorzystywano mnie, okradano, spiskowano i knuto intrygi przeciwko mnie. Dziś mam pewność, że dobro, które czynimi innym – wbrew utartemu powiedzeniu – nie powraca, a świat nie jest taki, jaki myślimy, że jest, tylko taki, jaki jest…

  4. „Świat jest taki, jaki myślisz, że jest.” – moje 50-letnie doświadczenia życiowe dowodzą, że to tylko „pobożne życzenie”. Pomimo, że zaznałam wiele złego od ludzi i wielokrotnie się na nich zawiodłam, nie traciłam wiary w człowieka i byłam pozytywnie nastawiona, wrażliwa na problemy i nieszczęścia, które dotykały innych i zawsze im pomagałam, chociaż sama byłam w trudnej sytuacji. I za każdym razem za moją dobroć odpłacano mi złem – wykorzystywano mnie, okradano, spiskowano i knuto intrygi przeciwko mnie. Dziś mam pewność, że dobro, które czynimy innym – wbrew utartemu powiedzeniu – nie powraca, a świat nie jest taki, jaki myślimy, że jest, tylko taki, jaki jest…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *