fbpx

Jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci – rozmowa z dr Jackiem Dębcem

Dr Jacek Dębiec jest psychiatrą, psychoterapeutą, neurobiologiem i filozofem. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie doktoryzował się z psychiatrii na podstawie pracy o transie opętania. Studiował psychiatrię transkulturową na Uniwersytecie Wiedeńskim. Kolejny doktorat obronił z filozofii na Papieskiej Akademii Teologicznej pod kierunkiem profesora Michała Hellera. Pracował na amerykańskich uniwersytetach, Uniwersytecie Nowojorskim i Uniwersytecie Michigan, gdzie ponad dwie dekady prowadził badania nad neurobiologicznymi mechanizmami strachu, rekonsolidacji pamięci, międzypokoleniowego przekazu traumy. Jego prace badawcze ukazały się w czołowych pismach naukowych, jak Nature, Nature Neuroscience, Proceedings of the National Academy of Sciences, Neuron, Biological Psychiatry i innych. Ze względów etycznych zaprzestał badan z użyciem zwierząt laboratoryjnych. Obecnie w pracy badawczej skupia się na problemach psychiatrii ewolucyjnej, zagadnieniach zdrowia psychicznego w czasie kryzysu klimatycznego i problemach etycznych w psychiatrii. W pracy klinicznej zajmuje się głownie psychiatrią dzieci i młodzieży oraz psychiatrią okresu okołoporodowego. Praktykuje w stanie Michigan, gdzie prowadzi praktykę telepsychiatrii Great Lakes Psychiatry and Psychotherapy.

*** Nigdy nie należy przerywać przyjmowania leków bez konsultacji z wyszkolonym specjalistą. Nagłe odstawienie leków psychiatrycznych może być niebezpieczne dla zdrowia i życia.

*** Jeśli zażywasz leki, postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza i, jeśli to konieczne, wspólnie z nim podejmij próbę stopniowego ich odstawienia.

*** Ten film nie jest rekomendacją medyczną. Informacje zawarte w tym filmie mają charakter edukacyjny i nie zastępują indywidualnej porady lekarskiej udzielonej przez przeszkolonego specjalistę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *