Wyprawa do Nepalu i Bhutanu
✨ Serdecznie zapraszam na wyprawę do Bhutanu – Królestwa Szczęścia! ✨
Marzysz o podróży, która może odmienić Twoje spojrzenie na świat? Bhutan to miejsce, gdzie czas płynie inaczej, natura zachwyca swoją dzikością, a ludzie żyją w harmonii z tradycją i duchowością.
🌄 Mistyczne klasztory zawieszone na skałach
🧘♂️ Spotkania z kulturą i filozofią buddyzmu
🌿 Dziewicza przyroda i górskie krajobrazy
❤️ Kraj, w którym liczy się nie PKB, lecz… Szczęście Narodowe Brutto
To wyprawa dla tych, którzy chcą doświadczyć więcej niż tylko podróży – to zaproszenie do spotkania z samym sobą.
📅 Termin: 16 – 30 marca 2026 (15 dni)
📍 Ilość miejsc ograniczona – ruszamy w kameralnej grupie!

Program
1 dzień Wyloty
Tego dnia osoby wylatujące z Warszawy rozpoczynają podróż do Katmandu. Osoby planujące wylot z innego kraju powinny odpowiednio zaplanować lot (w razie pytań, prosimy o kontakt).
2 dzień Katmandu
Przylot do Katmandu. Przejazd z lotniska do hotelu w turystycznej dzielnicy Thamel (7 km, około 30 minut) – zbieranina hotelików, knajpek, kolorowych sklepów i straganów, ale również podróżników z całego świata. Czas wolny.
3 – 4 dzień Katmandu i okolice. Wyjazd do Nagarkot
Należy pamiętać, że niektóre części dawnych kompleksów miejskich w Dolinie Katmandu doznały obrażeń w wyniku trzęsienia ziemi i nadal mogą być odbudowywane. Jednak znaczna część samego miasta, w tym dzielnica Thamel pozostały nienaruszone.
Zwiedzanie Katmandu i okolic:
Swayambhunath: znany także jako Świątynia Małp, to jedno z najstarszych i najświętszych miejsc buddyjskich w Nepalu, malowniczo położone na wzgórzu z widokiem na Dolinę Katmandu
Durbar Square: historyczne serce miasta, pełne majestatycznych pałaców, świątyń i rzeźb, będące świadectwem dawnej świetności królewskiej dynastii Malla; tutaj również mieszka żywa bogini Kumari
Patan: znany również jako Lalitpur, starożytne miasto w Dolinie Katmandu, słynące z misternie rzeźbionych świątyń, dziedzińców i bogatej tradycji artystycznej. Zwiedzanie Złotej Świątyni i Durbar Square.
Drugiego dnia: opcjonalnie, dla chętnych: lot u podnóża Himalajów (lot jest dodatkowo płatny)
Pashupatinath jedno z najważniejszych hinduistycznych sanktuariów w Azji, poświęcone bogu Śiwie, położone nad rzeką Bagmati i znane z rytuałów kremacyjnych oraz duchowej atmosfery
Bodhnathjedna z największych i najważniejszych stup buddyjskich na świecie, otoczona modlitewnymi młynkami i klasztorami, stanowiąca centrum życia duchowego tybetańskich buddystów w Nepalu.
Po lunchu jedziemy do Nagarkot. Wioska leży na wysokości 2195 m n.p.m. i jest bardzo malowniczym miejscem w Dolinie Katmandu.
5 dzień Świt nad Himalajami. Marsz do świątyni Changu Narayan. Przejazd do Bhaktapur.
Wczesną pobudkę wynagrodzi wyjątkowy widok. Przy dobrej pogodzie, a taka powinna być w drugiej połowie marca, będziemy mogli podziwiać grzbiety górskie od Dhaulagiri na zachodzie aż po Kanczendzongę na wschodzie, a nawet (w przejrzysty dzień) Mount Everest, Manaslu i kilka innych siedmiotysięczników.
Wracamy do hotelu i po śniadaniu wyruszamy do świątyni Changu Narayan (UNESCO), która uważana jest za najstarszą świątynię w Dolinie Katmandu i słynie z pięknych rzeźbionych zdobień. Marsz powinien zająć 2 – 2,5 godziny. Trasa prowadzi przez małe wioski, tarasowe pola i zalesione tereny. Po krótkim zwiedzaniu świątyni przejazd do Bhaktapur (UNESCO), słynącego z architektury Newarów, świątyń i ceramiki. Po południu zaplanowane jest zwiedzanie miasta.
6 dzień Powitanie Bhutanu i przejazd do Thimphu
Lot z Katmandu do Paro da możliwość podziwiania Himalajów, w tym Mt. Everestu oraz Kanczendzongi.
Po przylocie, odebraniu bagaży i formalnościach przerwa na lunch. Po posiłku wyruszamy do Thimphu. Po drodze przystanek przy niewielkiej świątyni Tachogang Lhakhang, poświęconej legendarnemu budowniczemu żelaznego mostu, Thangtong Gyalpo – przechodzimy przez tradycyjny żelazny most rozpięty nad rzeką.
W Thimphu, po zakwaterowaniu w hotelu, czas na odpoczynek i kolację.
7 dzień Thimphu
Dzisiaj w planie:
wczesne śniadanie i poranny wyjazd z hotelu, aby około 8 rano dotrzeć pod Czorten Pamięci. Jest to pora, gdy lokalni mieszkańcy najaktywniej okrążają stupę i dzięki temu i Ty poczujesz tę wyjątkową atmosferę i duchowość. Czorten upamiętnia trzeciego króla, określanego mianem Ojca Nowoczesnego Bhutanu.
posąg Buddy – Dordenma, który góruje nad Thimphu. Stąd rozciąga się wspaniały widok na dolinę Thimphu;
Zorig Chosum – tradycyjna szkoła artystyczna
czas na lunch w lokalnej restauracji
wizyta na tętniącym życiem Targu Rolników Stulecia, gdzie kupić można świeże warzywa, owoce, sery i ręcznie robione rękodzieło oraz na bazar rękodzieła
fort Tashi Chho – imponujący rozmiarem i stylem, przywołującym historyczne wydarzenia; jest również siedzibą rządu i mieści biura króla. Oglądamy go z punktu widokowego, w okolicach zachodu słońca, gdy jest podświetlony.
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
8 dzień Thimphu – Gangtey
Wyruszamy wcześnie (około 8 rano), ponieważ trasa wiedzie przez góry, serpentyny i przełęcze, więc tempo bywa wolniejsze. Nasz pierwszy przystanek to Przełęcz Dochu La (3100 m n.p.m.), spektakularny punkt widokowy z panoramą Himalajów (przy dobrej pogodzie!). Znajduje się tu 108 stup (Druk Wangyal Chortens). Jest to bardzo malownicze miejsce. W kawiarni obok można napić się herbaty. Spacer do ukrytych w pobliskim lesie jaskiń, które służyły do medytacji. Kontynuujemy podróż z przerwą na lunch we wsi Lobesa. Popołudniu docieramy do hotelu w Gangtey. Na zakończenie dnia typowo bhutańska kolacja w lokalnym gospodarstwie.
Przejazd z przystankami: 7-8 godzin
9 dzień Trekking w Dolinie Phobjikha
Dzisiaj zaplanowana jest wędrówka malowniczą trasą trekkingową między wioskami Khumbu i Longtey, grzbietem Doliny Gangtey/Phobjikha. Szlak prowadzi przez zielone doliny, lasy rododendronów, które szczególnie zachwycają wiosną, pastwiska. Oferuje panoramiczne widoki na polodowcową Dolinę Phobjikha, ważne siedlisko żurawi czarnoszyich. Wspina się przez przełęcz Thou La i łagodnie opada w kierunku wioski Longtey.
Dawniej szlakiem przemieszczali się mieszkańcy tych dwóch wiosek, a obecnie, z uwagi na dostępność dróg, służy głównie pasterzom jaków. Wędrówka zazwyczaj zajmuje około 4 – 5 godzin, z przerwą na piknik – lunch. Uważana jest za umiarkowanie wymagającą: zawiera odcinki pod górę i zejścia, ale jest odpowiednia dla większości osób o przeciętnej kondycji fizycznej.
Po powrocie do Gangtey wstąpimy do Centrum Obserwacji Żurawi. Jest to placówka poświęcona edukacji na temat zagrożonych wyginięciem żurawi czarnoszyich i która podejmuje działania w celu ich ochrony.
10 dzień Przejazd do Doliny Wangdue /okolice Punakhy
Dzisiaj jedziemy w kierunku Punakhy. Po drodze przystanek w klasztorze Gangtey usadowionym na grzbiecie wzgórza, z widokiem na dolinę Phobjikha. Całkiem trafnie jego nazwa oznacza po prostu „świątynia na szczycie wzgórza”. Jest to jeden z największych klasztorów w Bhutanie, znajduje się tu szkoła klasztorna i dziewiąta reinkarnacja Gangtey Tulku. Każdego roku, 11 listopada, mieszkańcy z całej doliny zbierają się na dziedzińcu, aby świętować Festiwal Żurawia Czarnoszyjego.
Dla chętnych wcześniejsze wyjście z hotelu i marsz do klasztoru szlakiem, który rozpoczyna się przy świątyni Khewa Lhakhang i biegnie lasem sosnowym i łąkami w dolinie Phobjika (około 1,5h). Spotkanie z resztą grupy w klasztorze Gangtey i stamtąd przejazd do Punakhy.
Po południu, po zakwaterowaniu w hotelu, odwiedzimy piękną świątynię z żeńskim klasztorem Sangchhen Dorji Lhuendrup Nunnery, położoną na wzgórzu nad Punakhą. To spokojne, mniej turystyczne miejsce z dobrym widokiem i ciekawą perspektywą na życie mniszek.
Przejazd z przystankiem: około 3 godzin
11 dzień W Dolinie Punakhy
Poranny wyjazd. Nasz cel to trekking do Khamsum Yulley Namgyal Chorten – królewskiej stupy usytuowanej na wzgórzu z widokiem na dolinę Mo Chu. Miejsce ufundowane zostało przez królową jako forma ochrony i błogosławieństwa dla Bhutanu. Szlak prowadzi przez pola ryżowe, lasy i spokojne okolice. Nagrodą będzie niesamowity widok na dolinę i meandrującą rzekę (trekking: około 1 godzina w górę plus 45 min w dół; łatwy poziom trudności – szlak bywa śliski po deszczu, więc konieczne są buty trekkingowe).
Po zejściu czas na główną atrakcję dnia: zwiedzanie Pałacu Wielkiej Szczęśliwości. To drugi dzong wybudowany w Bhutanie, uważany za jeden z najpiękniejszych. Malowniczo położony przy rozwidleniu rzek Pho Chu i Mo Chu. Zniszczony przez cztery pożary i trzęsienie ziemi został w pełni odnowiony przez obecnego króla.
Po zwiedzaniu lunch. Powrót do pensjonatu. Odpoczynek i czas wolny.
Na zakończenie dnia jeden z najdłuższych mostów wiszących w Bhutanie i okazja do zdjęć o zachodzie słońca.
12 dzień Przejazd z Punakhy do Paro
Dystans i czas podróży: ok. 125 km, 3,5 – 4,5 godziny (zależnie od ruchu)
Wyruszamy po śniadaniu i ponownie przekraczamy przełęcz Dochu La. Tuż przed Thimphu zatrzymujemy się na punkcie widokowym na najstarszy dzong w Bhutanie (1629 r.), Simtokha.
Lunch jemy w Paro, a po nim zwiedzamy pełniący zarówno funkcje religijne, jak i administracyjne Rinpung Dzong.
Po zakwaterowaniu czas wolny.
13 dzień Klasztor Taktsang
Trekking do Taktsang (Tygrysie Gniazdo) to kulminacja każdej podróży do Bhutanu. To duchowe, kulturowe i fizyczne doświadczenie. Orientacyjny plan dnia:
7:00 – wyjazd z hotelu i dojazd do punktu startowego i około 7:30 rozpoczynamy trekking (ok. 3 godziny podejścia). Szlak jest dobrze oznakowany, ale wzniesienie jest znaczne (700 m przewyższenia). Pierwszy odcinek prowadzi przez las sosnowy i modlitewne flagi. Po około 1,5 godzinie dojdziemy do Tea House / kawiarenki z widokiem – warto zatrzymać się na herbatę i zdjęcia. Drugi odcinek to podejście schodami i kamienistym szlakiem – trudniejszy fizycznie, ale bardzo malowniczy.
10:30 – zwiedzanie klasztoru Taktsang (uwaga: zakaz wnoszenia sprzętu elektronicznego i fotograficznego – zostaw go przy wejściu; fotografowanie jest zabronione wewnątrz świątyni, podobnie jak we wszystkich innych świątyniach i klasztorach w Bhutanie. Musisz również zdjąć buty i nakrycia głowy po wejściu do klasztoru). Po około godzinie rozpoczynamy zejście do doliny. Schodzenie jest znacznie szybsze, ale warto zachować ostrożność – czasami teren bywa śliski.
13:30 – lunch (w dolinie, restauracja przy parkingu lub w Paro)
Po lunchu tradycyjna bhutańska kąpiel w bali w wodzie ogrzanej gorącymi kamieniami – to idealne zakończenie i relaks po trekingu. Wieczorem pożegnalna kolacja.
14 dzień Powrót do Katmandu
Poranny lot do Katmandu i przejazd do hotelu w Bhaktapur i ruszamy na dalsze zwiedzanie miasta. Potem wracamy do Katmandu. Tu czas wolny na spacer we własnym tempie, zakupy i pożegnanie Nepalu.
15 dzień Wyloty
Transfer na lotnisko i wylot.

Program ramowo
1 | 16-03-2026 | Wyloty | samolot | |
2 | 17-03-2026 | Przylot do Katmandu. Transfer do hotelu. Czas wolny. | hotel 4* | |
3 | 18-03-2026 | Katmandu i okolice – zwiedzanie: Swayambhunath, Durbar Square, Patan | hotel 4* | śniadanie, lunch |
4 | 19-03-2026 | Katmandu i okolice – zwiedzanie: Pashupatinath, Bodhnath. Przejazd do Nagarkot | hotel 3* | śniadanie |
5 | 20-03-2026 | Świt nad Himalajami. Trek do świątyni Changu Narayan. Przejazd do Bhaktapur i zwiedzanie. | hotel 3* | śniadanie, lunch |
6 | 21-03-2026 | Lot Katmandu – Paro. Przejazd do Thimpu. | hotel 3* | śniadanie, lunch, kolacja |
7 | 22-03-2026 | Zwiedzanie w Thimpu | hotel 3* | śniadanie, lunch, kolacja |
8 | 23-03-2026 | Przejazd z Thimpu do Gangtey przez Przełęcz Dochu La | hotel 3* | śniadanie, lunch, kolacja |
9 | 24-03-2026 | Trekking w dolinie Gangtey/Phobijka | hotel 3* | śniadanie, lunch, kolacja |
10 | 25-03-2026 | Przejazd z Gangtey w okolice Punakhy | hotel 4* | śniadanie, lunch, kolacja |
11 | 26-03-2026 | Zwiedzanie w Dolinie Punakhy | hotel 4* | śniadanie, lunch, kolacja |
12 | 27-03-2026 | Przejazd z Punakhy do Paro | hotel 3* | śniadanie, lunch, kolacja |
13 | 28-03-2026 | Trekking do Klasztoru Taktsang | hotel 3* | śniadanie, lunch, kolacja |
14 | 29-03-2026 | Lot Paro – Katmandu. Zwiedzanie Bhaktapur – cd. Powrót do Katmandu. Czas wolny. Uwaga: możliwy jest rownież nocleg w Bhaktapur | hotel 4* lub 3* | śniadanie (na wynos, breakfast box) |
15 | 30-03-2026 | Wyloty (możliwy jest również wieczorny wylot – wówczas przylot do Polski będzie 31 marca) | samolot | śniadanie (w przypadku porannego lotu – na wynos, breakfast box) |

Cena wyjazdu: 16 900 PLN
Bilet lotniczy (płatny dodatkowo, rezerwacja i wykup we własnym zakresie; na Państwa życzenie możemy pomóc w założeniu rezerwacji lotniczej; ostateczna cena biletu podawana jest w dniu założenia rezerwacji)
Harmonogram wpłat
I wpłata (przy zapisie): 5 000 PLN
II wpłata (30 dni przed datą wyjazdu): 11 900 PLN
Dodatkowe, opcjonalne koszty
ubezpieczenie rezygnacja i przerwanie (zawiera zachorowanie na COVID): 530 PLN
ubezpieczenie rezygnacja i przerwanie z rozszerzeniem o choroby przewlekłe: 740 PLN
ubezpieczenie rezygnacja i przerwanie z rozszerzeniem o choroby przewlekłe i kwarantanna: 900 PLN
pokój 1-osobowy: 2 800 PLN
Cena wyjazdu zawiera:
udział i opiekę Beaty Pawlikowskiej (spotkanie z grupą w hotelu w Katmandu)
opiekę dodatkowej osoby z Polski
prywatny transport wg programu oraz transfery z/na lotniska
zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych w hotelach o standardzie 3* i 4*
posiłki: śniadania w dniach 3-15, lunch w dniach 3 i 5-13 oraz kolacje w dniach 6-13
opłaty wstępów do atrakcji wymienionych w programie
opiekę lokalnego przewodnika podczas zwiedzania
opłatę wizową wymaganą do wjazdu do Bhutanu
obowiązkowa opłata w wysokości 100 USD za każdą dobę spędzoną w Bhutanie (opłata na rzecz zrównoważonego rozwoju)
ubezpieczenie turystyczne (KL, NNW)
składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy
Cena wyjazdu nie zawiera:
biletu lotniczego na trasie Warszawa – Katmandu – Warszawa lub z wylotem z innego miejsca dogodnego dla uczestnika
biletów lotniczych na trasach: Katmandu – Paro, Paro – Katmandu *
opłaty wizowej do Nepalu (15 dni = 30 USD, 30 dni = 50 USD)
dodatkowych posiłków
napojów do posiłków
napiwków i wydatków własnych
należy założyć koszt ok. 2000 złotych; dla każdego uczestnika założymy rezerwację i wystawimy bilety
Kontakt
Tatiana Chylińska: tatiana@authentictravel.pl, tel. +48 781 630 100
Z uwagi na charakter wyprawy możliwe są nieznaczne odstępstwa od programu, nie wpływające jednakże na jego zasadniczy kształt i jakość.