fbpx

Wyprawa do Botswany i Zimbabwe

Zapraszam na otwarta wyprawę do Afryki! BOTSWANA I ZIMBABWE: Wodospad Wiktorii, Park Narodowy Chobe, Solniska Makgadikagadi, Delta Okawango.

Wodospad Wiktorii to jeden z naturalnych cudów świata, odkryty w 1855 roku przez Davida Livingstone’a. Nazwę otrzymał na cześć angielskiej królowej Wiktorii. Ponieważ spadająca woda nieustannie wyrzuca w górę pył wodny, wokół wodospadu rozwija się bujna roślinność. Niewiele metrów od wodospadu biegnie linia kolejowa, łącząca drugi brzeg wąwozu Zambezi. Głęboką na 110 m przepaść spina most wyprodukowany w Wielkiej Brytanii i stąd przywieziony do Afryki.

Park Narodowy Chobe jest znany jest z jednej z największych na świecie populacji słoni i dużej liczby bawołów, które zbierają się tutaj w olbrzymie stada. W porze suchej u brzegów rzeki Chobe zbiera się ich tysiące. Oprócz słoni i bawołów można spotkać również hipopotamy, żyrafy, zebry, antylopy, lwy, gepardy, hieny i wiele gatunków ptaków.

Solniska Makgadikgadi – niezwykła kraina zamieszkana przez zwierzęta, które przystosowały się do życia w tych wyjątkowych warunkach: otoczona wielkouchego, skocznika antylopiego czy wreszcie fascynujących mieszkańców pustyni Kalahari – surykatek.

Delta Okawango to labirynt dróg wodnych, które łączą dzikie bagna i laguny. W delcie Okawango można spotkać hipopotamy i inne zwierzęta. Noc na kempingu w buszu.

IMG_2461

TERMIN WYPRAWY: wstępnie planujemy 19 kwietnia – 3 maja.

Ostateczny termin wyjazdu może nieznacznie różnić się od zaproponowanego. Zależy od potwierdzenia przez linie lotnicze biletów dla grupy (rezerwacja zakładana jest w momencie zebrania min. 9-osobowego składu). Wówczas podana też zostanie dokładna cena biletu.

image_18

PROGRAM WYPRAWY:

Dzień 1 Warszawa – wylot

Dzień 2 Wodospad Wiktorii

Lądujemy w Zimbabwe. Przejazd do hotelu i zakwaterowanie. Będzie czas na rezerwowanie atrakcji na kolejny dzień. Dla chętnych m.in. rafting na rzece Zambezi, zjazd na linie z mostu Victoria Falls czy lot helikopterem

Dzień 3 Wodospad Wiktorii

Spacer wzdłuż wodospadu. Potem czas wolny, który można przeznaczyć na odpoczynek lub aktywności. Wodospad Wiktorii to jeden z naturalnych cudów świata, odkryty w 1855 roku przez Davida Livingstone’a. Nazwę otrzymał na cześć angielskiej królowej Wiktorii. Ponieważ spadająca woda nieustannie wyrzuca w górę pył wodny, wokół wodospadu rozwija się bujna roślinność. Niewiele metrów od wodospadu biegnie linia kolejowa, łącząca drugi brzeg wąwozu Zambezi. Głęboką na 110 m przepaść spina most wyprodukowany w Wielkiej Brytanii i stąd przywieziony do Afryki. Po śniadaniu wyjazd na wyspę Livingstone. To właśnie stąd, od strony Zambii, David Livingstone zobaczył po raz pierwszy wodospady. Wyspa otoczona jest wodami rzeki Zambezi i znajduje się na samej krawędzi wodospadów. Można tu zanurzyć się w tzw. Devil’s Pool,  czyli „Basenie Diabła” (atrakcja uzależniona od stanu wody). Jest to wypełniona wodą, umiejscowiona nad samą przepaścią kamienna niecka. Widok stąd zapiera dech w piersi. To dodatkowa atrakcja dla odważnych. W Livingstone odwiedzimy muzeum. Potem czas wolny, który można przeznaczyć na odpoczynek lub aktywności.

Dzień 5 Kasane, rejs rzeką Chobe

Przejazd do Botswany. Przeprawa graniczna (zależy od nasilenia ruchu, może trwać godzinę). Kasane to największa miejscowość tego regionu z charakterystycznym dla Botswany lekkim chaosem architektonicznym. Jako stolica Chobe idealnie pokazuje współżycie ludzi i zwierząt. Migracje słoni odbywają sie w bardzo niewielkiej odległości od granic miasta. Na trasie dojazdowej zdarza się widzieć ogromne stada przebiegające przez główną drogę. Popołudniu popłyniemy łodzią oglądać zachód słońca nad rzeką Chobe.

Dzień 6 Park Narodowy Chobe

Poranne i popołudniowe safari w Parku Narodowym Chobe. Park najbardziej znany jest z jednej z największych na świecie populacji słoni i dużej liczby bawołów, które zbierają się tutaj w olbrzymie stada. W porze suchej u brzegów rzeki Chobe zbiera się ich tysiące. Oprócz słoni i bawołów można spotkać również hipopotamy, żyrafy, zebry, antylopy, lwy, gepardy, hieny, a także wiele gatunków ptactwa. Safari w tym miejscu często dostarcza niezwykłych okazji fotograficznych.

Dzień 7 Kasane – solniska Makgadikgadi

Przed nami dość spory odcinek drogi do pokonania. Po południu docieramy do lodgu Planet Baobab, który znajduje się na skraju największej na Makgadikdadi niecki Ntwetwe. Planet Baobab to niezwykłe i może nieco dziwaczne miejsce. Wjeżdżających gości wita gigantyczny mrówkojad, oryginalne bungalowy wzorowane są na tradycyjnych chatach ludu Bakalanga oraz Buszmenów. W Planet Baobab królują jednak baobaby, a średni wiek każdego drzewa wynosi ponad 4 tys. lat. Wokół rozciąga się sucha sawanna, a nieco dalej księżycowe Makgadikgadi. Zakwaterowanie w chatach, odpoczynek.

Dzień 8 Solniska Makgadikgadi

O świcie wyjazd na solniska Makgadikgadi. Przemierzamy tę niezwykłą krainę w poszukiwaniu zwierząt, które przystosowały się do życia w tych wyjątkowych warunkach: otoczona wielkouchego, skocznika antylopiego czy wreszcie fascynujących mieszkańców pustyni Kalahari – surykatek. Pośrodku sawanny odnajdziecie olbrzymie biało-szare pola. Są to pozostałości po największym jeziorze Afryki, które wyschło 10 tys. lat temu. Dzisiaj to sięgająca po horyzont słona skorupa, wielkością przewyższająca Szwajcarię. W porze deszczowej, gdy niecki zostają zalane, stają się domem setek tysięcy flamingów. Popołudniu powrót do lodgu i odpoczynek.

Dzień 9 Makgadikgadi – Maun, Delta Okawango: pływanie mokoro, piesze safari i nocleg w buszu

Dojazd do Maun. Czas na lunch, a następnie docieramy do miejsca, w którym czekają na nas łódki mokoro. Jest to tradycyjny i najlepszy sposób poruszania się po płyciznach delty, na których obserwować możemy liczne ptactwo, zwierzęta przybywające do wodopojów oraz hipopotamy. Płyniemy w głąb delty. W planie również piesze wędrówki. Dzisiejszą noc spędzimy na kempingu w buszu. Delta Okawango to labirynt dróg wodnych, które łączą dzikie bagna i laguny. W delcie Okawango żyją licznie zwierzęta i ptactwo, korzystając z obfitych zasobów wody i – co za tym idzie – bujnej roślinności. Niemniej jednak zdarzające się w tym regionie okresy suchsze i wilgotniejsze powodują, że obszar korzystny dla wegetacji nie jest stały, czasami znacznie się zmniejsza, a czasami nawiedzają go powodzie.

Dzień 10 Delta Okawango – okolice Maun

Poranek witamy w pięknym otoczeniu Delty Okawango. Powrót zaplanowany jest w porze obiadowej. Zakwaterowanie w lodgu w okolicach Maun. Po południu czas wolny. Chętni mogą skorzystać z lotu awionetką nad deltą. Wrażenia niezapomniane!

Dzień 11 Safari w rezerwacie Moremi i powrót w okolice Maun

Całodniowe safari w Rezerwacie Moremi, jednym z najdzikszych i nieskażonych miejsc w Afryce. Popołudniu wracamy do lodgu w okolicy Maun.

Dzień 12 Lot do Johannesburga

Rano transfer na lotnisko w Maun. Przelot do Johannesburga i dalej do Europy.

Dzień 13 Przylot do Warszawy

IMG_4264

RAMOWO:

1 Warszawa – wylot samolot

2 Przylot do Wiktoria Falls, Zimbabwe. Transfer do hotelu, nocleg. lodge kolacja

3 Wodospad Wiktorii: spacer, odpoczynek lub aktywności dla chętnych. lodge śniadanie, lunch, kolacja

4 Wyjazd do Livingstone lodge śniadanie, lunch, kolacja

5 Kasane (Botswana), rejs rzeką Chobe lodge śniadanie, lunch, kolacja

6 Safari w Parku Narodowym Chobe lodge śniadanie, lunch, kolacja

7 Przejazd do solnisk Makgadikdadi lodge śniadanie, lunch, kolacja

8 Wycieczka do solnisk Makgadikdadi lodge śniadanie, lunch, kolacja

9 Przejazd do Maun. Wypłynięcie w głąb Okavango. kemping śniadanie, lunch, kolacja

10 Okavango. Powrót w okolice Maun. lodge śniadanie, lunch, kolacja

11 Safari w Rezerwacie Moremi lodge śniadanie, lunch, kolacja

12 Lot Maun – Johannesburg . Wylot do Europy. samolot śniadanie

13 Przylot do Warszawy

IMG_2451

CENA:

Cena wyjazdu: 16 450 PLN

Bilet lotniczy: ok. 5 000 – 5 500 PLN

I wpłata: 4 900 PLN

II wpłata: 11 550 PLN

III wpłata (wykup biletu z rezerwacji grupowej w terminie podanym przez organizatora, ok. 20 dni przed wyjazdem): ok. 5 000 – 5 500 PLN

Dopłata do pokoju 1-osobowego: 500 EUR

Ubezpieczenie kosztów imprezy (dobrowolne): 480 PLN

Czekamy teraz na potwierdzenie lotów, co jest potrzebne do przygotowania ostatecznej wyceny. Za kilka dni wszystkie szczegóły powinny być znane.

IMG_6786

Cena wyjazdu zawiera:

 udział i opiekę Beaty Pawlikowskiej

 zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych w lodgach oraz w namiotach na kempingu

 transport

 aktywności ujęte w programie

 wyżywienie ujęte w programie, w tym woda do lunchu i kolacji

 opiekę lokalnych przewodników

 ubezpieczenie turystyczne

Cena wyjazdu nie zawiera:

 biletu lotniczego na trasie Warszawa – Victoria Falls (lub Livingstone), Maun – Johannesburg – Warszawa

 wiz: Zimbabwe 45 USD (double entry visa), Zambia 20 USD (day tripper visa)

 zajęć fakultatywnych:

rafting = 150 USD

skok na bungee = 160 USD

zip line = 70 USD

lot helikopterem (12 minut) = 150 USD

lot nad Okavango = 100 EUR przy grupie min 5 osób

 wyżywienia nie ujętego w programie

 dodatkowych napojów do posiłków i alkoholi

 napiwków i wydatków własnych

 

Kontakt

Tatiana Chylińska: tatiana@authentictravel.pl, tel. +48 781-630-100

Beata Pawlikowska: beata@beatapawlikowska.com

 

Z uwagi na charakter wyprawy możliwe są nieznaczne odstępstwa od programu, nie wpływające jednakże na jego zasadniczy kształt i jakość.

Ostateczny termin wyjazdu może nieznacznie różnić się od zaproponowanego. Zależy od potwierdzenia przez linie lotnicze biletów dla grupy (rezerwacja zakładana jest w momencie zebrania min. 9-osobowego składu). Wówczas podana też zostanie dokładna cena biletu.

 

 

Komentarze

    1. Pieniądze z tej wyprawy w 99% zasilą kasę psychopaty o nazwisku MUGABE, który jest winien śmierci tysięcy swoich obywateli, tych naturalnych i tych białych, którzy przez pokolenia nie tylko się bogacili, ale też wnieśli wiele do kasy tego państwa i spowodowali znaczny spadek analfabetyzmu, co nie wiem czy na pewno uszczęśliwiło rdzenną ludność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *