fbpx

Program wyprawy do Bhutanu i Nepalu

Program wyprawy do Bhutanu i Nepalu w dodatkowym terminie 15 – 18 marca 2017 r. Są jeszcze wolne miejsca.

1 dzień             Wylot z Polski

Wylot z Warszawy do Kathmandu z przesiadką w Doha.

2 dzień             Kathmandu

Przylot do Kathmandu. Przejazd (7km, około 30 minut) z lotniska do hotelu w turystycznej dzielnicy Thamel – zbieranina hotelików, knajpek, kolorowych sklepów i straganów, ale również podróżników z całego świata.

3 dzień             Dolina Kathmandu

Należy pamiętać, że niektóre części dawnych kompleksów miejskich w Dolinie Kathmandu doznały obrażeń w wyniku ubiegłorocznego trzęsienia ziemi i nadal mogą być odbudowywane. Jednak znaczna część samego miasta, w tym dzielnica Thamel  pozostały nienaruszone.

Patan – królewskie miasto (wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), znane z zabytków i wyrobu tybetańskich dywanów, kolebka architektury i rzemiosła w całej dolinie Kathmandu.

Bodnath – oddalony 5 km od Kathmandu, z największą w Nepalu stupą buddyjską (V wieku). W okolicy mieszka największa w Nepalu społeczność uciekinierów z Tybetu (ok. 20 tys. osób). Pierwszy raz spotykamy religię i kulturę buddyjską.

Pashupatinath – największa i najważniejsza hinduistyczna świątynia w Nepalu, nad świętą rzeką Bagmati. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poświęconą bogu Sziwie świątynię mogą odwiedzić tylko hinduiści. Nad rzeką, która jest dopływem Gangesu, odbywają się pogrzebowe uroczystości kremacyjne, które można obserwować. Mocne przeżycie.

Swajambhunath – kolejny obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – stupa buddyjska licząca 2500 lat. Podobno znajduje się tam jeden z najbardziej energetycznych czakramów. Buddyjscy mnisi codziennie sprawują posługi dla wiernych. Piękny widok na Kathmandu i całą kotlinę. Cudowna atmosfera medytacyjnych śpiewów, zapachów kadzideł i zachodu słońca.

4 dzień             Powitanie Bhutanu i przejazd do Thimpu

Lot z Kathmandu do Paro da możliwość podziwiania Himalajów, w tym Mt. Everestu oraz Kanczendzongi.

W Paro zwiedzamy Dzong Rinchen Pung. Jest on zazwyczaj nazywany Rinpung Dzong, co oznacza twierdza na wzgórzu klejnotów. Wybudowany w 1646 roku, jest jednym z najokazalszych dzongów w Bhutanie. Do wejścia prowadzi tradycyjny drewniany most.

Dzong – to specyficzny typ buddyjskiego klasztoru – twierdzy, szczególnie często spotykany w Bhutanie. Charakterystyczną cechą są nachylone pod kątem masywne, wysokie mury, kryjące wewnątrz cały kompleks dziedzińców, świątyń, biur i dormitoriów dla mnichów.

Wyruszymy do stolicy Bhutanu, Thimphu (przejazd zajmie ok. 1 h). Po drodze przystanek przy niewielkiej świątyni Tachogang Lhakhang i spacer tradycyjnym, żelaznym mostem rozpiętym nad rzeką pomiędzy budynkami świątyni.

W Thimphu po zakwaterowaniu czas wolny na samodzielny spacer: sklepiki z wyrobami ręcznymi, kafejki, mieszkańcy…

5 dzień             Dolina Thimphu – trekking do Klasztoru Dodeydrak

Zbaczamy ze szlaku turystycznego i wyruszamy do ukrytego, rzadko odwiedzanego Klasztoru Dodaydrak, który pochodzi z XII w. Marsz o średnim stopniu trudności powinien zająć około 3,5 godziny. Wędrujemy przez las iglasty i w miarę podchodzenia otwiera się przed nami piękny widok na Thimphu. Na terenie klasztoru zobaczymy szkołę dla mnichów, ich pomieszczenia mieszkalne, muzeum relikwii i wiele małych świątyń. Będziemy mieli okazję spotkać się z mnichami i choć przez chwilę przyjrzeć się ich codziennym czynnościom.

Po powrocie do Thimpu zobaczymy:

  • Pamiątkowy Czorten – stupa wybudowana została przez królową Ashi Phuntsho Choden Wangchuck w 1974 roku, by upamiętnić swego syna, trzeciego króla, który zmarł w 1972 roku. Na znak czci mieszkańców Thimphu okrążają go trzykrotnie.
  • Dordenma – olbrzymi posąg Buddy, który góruje nad miastem
  • Dzong Tashi Chho – imponujący rozmiarem i stylem; to miejsce, którego podczas pobytu w Bhutanie nie można przegapić; Tashi Chho jest również siedzibą rządu i mieści biura króla.

6 dzień             Punakha

Po śniadaniu wyjeżdżamy do Punakhy. Przejeżdżamy przez przełęcz Dochu La na wysokości 3 150 metrów n.p.m. i tu obowiązkowo zatrzymujemy się na herbatę. Przy dobrej pogodzie można podziwiać wspaniały widok na wschodnie pasmo Himalajów (wśród szczytów m.in. Masanggang, wys. 7 158 m, który jest najwyższy w Bhutanie). Punktem orientacyjnym w pobliżu przełęczy jest 108 czortenów, wybudowanych koło siebie i otoczonych kolorowymi flagami modlitewnymi.

Kontynuujemy podróż z przystankiem na odwiedzenie Chime Lakhang – świątyni płodności.

Nocleg spędzamy w pensjonacie nieopodal Punkahy.

7 dzień             Wokół Punakha

Na dzisiejszy dzień zaplanowane są:

  • wizyta w żeńskim klasztorze – oprócz samej możliwości rozmowy z mniszkami buddyjskimi, wizyta dostarczy przepięknych widoków na Doliny Punakha i Wangdue
  • 2-godzinny marsz do świątyni Khamsum Yulley Namgyel przez pola ryżowe, wiszący most, lasy sosnowe, a wędrówkę zwieńczy kolejny przepiękny widok na Dolinę Punakha
  • zwiedzanie Pałacu Wielkiej Szczęśliwości. To drugi dzong wybudowany w Bhutanie, uważany jest za jeden z najpiękniejszych. Malowniczo położony przy rozwidleniu rzek Pho Chu i Mo Chu. Zniszczony przez cztery pożary i trzęsienie ziemi został w pełni odnowiony przez obecnego króla. Nieopodal Dzongu znajduje się najdłuższy wiszący most w Bhutanie. Przejście po nim może okazać się nie lada wyzwaniemJ

Powrót do pensjonatu. Odpoczynek i czas wolny.

8 dzień             W dolinie Phobjikha

Dzisiejszego ranka jedziemy do Klasztoru Gangtey, który jest największym klasztorem szkoły Ningmapa (co znaczy stara lub starożytna szkoła) i zarazem największym prywatnym w całym Bhutanie. To bardzo klimatyczne i autentyczne miejsce. Mnisi są na tyle życzliwi, że zdjęcia można robić wszędzie bez skrępowania, nawet w samym klasztorze.

Stąd rozpoczynamy marsz przez dolinę Phobjikha, która jest domem żurawi czarnoszyich (gatunek zagrożony wyginięciem) przylatujących tu w listopadzie na okres zimy. Ścieżka wspina się i opada wśród wzgórz, mija strumyki, lasy i wioski.

Nocleg w Gangtey.

9 dzień             Powrót do Paro

Powrót do Paro: dojazd do Thimphu zajmie 3 godziny i stąd do Paro kolejną godzinę.

Popołudniu wizyta w tradycyjnym buthańskim domu, kąpiel w wodzie ogrzanej gorącymi kamieniami i kolacja z lokalną rodziną. Powrót na noc do hotelu.

10 dzień           Klasztor Taktsang

Przejazd i marsz do najsłynniejszego i najcenniejszego Klasztoru w Bhutanie, zwanego Tygrysim Gniazdem (3 godziny w górę i 2 godziny zejścia; w połowie drogi możliwy jest przejazd na kucach – opcja, dodatkowo płatna). Położony jest na wysokości 900 metrów ponad Doliną Paro, na skraju stromego klifu.

Legenda głosi, że Guru Rinpocze w swej gniewnej emanacji Dordże Drollo (Diamentowy Obwisły Brzuch) przyleciał tu w drugiej połowie VIII wieku na grzbiecie tygrysicy, by medytować w małej jaskini i ujarzmić negatywne energie. Później medytowała tu również najważniejsza tybetańska partnerka Guru Rinpocze, Jeszie Tsogyal. Oprócz tego niewiele wiadomo o dokładnych okolicznościach powstania klasztoru. Główna świątynia wzniesiona została w 1692 roku przez czwartego desi (króla) Tenzina Rabgye. Do dziś pozostaje jednak zagadką, jak uporano się z problemami technicznymi podczas budowy na urwistych skałach. Legenda mówi, że Tenzin, pomodliwszy się przedtem do Guru Rinpocze, ściął swój włos i rzucił go w przepaść. W cudowny sposób z włosa utworzyły się skały, które posłużyły za podłoże świątyni. Inne historie opowiadają o pomocy dakiń, które ofiarowały swoje długie włosy, by zakotwiczyć budowle na skałach.

Chociaż Taktsang jest sercem bhutańskiej turystyki, był przez wiele lat zamknięty dla zwiedzających i mógł być odwiedzany jedynie przez buddyjskich pielgrzymów.

11 dzień           Powrót do Kathmandu/Bhaktapur

Przelot do Kathmandu i przejazd do Bhaktapur. Bhaktapur to dawna stolica królestwa, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, najlepiej zachowane średniowieczne miasto Nepalu. Tutaj Bertolucci nagrywał „Małego Buddę”. Nad zabytkami widoki na białe Himalaje.

W zależności od czasu przylotu zwiedzamy miasto (jeśli lot będzie miał opóźnienie/zmianę, zwiedzanie zostanie przeniesione na kolejny dzień). Pozostały czas jest wolny

12 dzień           Bhaktapur

Zwiedzanie Bhaktapur / czas wolny.

13 dzień           Ostatnie chwile w Nepalu. Wylot do Polski

Czas na ostatnie zakupy. Popołudniu transfer na lotnisko i wylot.

14 dzień           Przylot do Polski

 Imbryki, fot. Beata Pawlikowska

Cena

  Cena wyjazdu

Bilet lotniczy (płatny dodatkowo)

14 800 PLN

ok. 3 200 PLN

 
  I wpłata

II wpłata

III wpłata (wykup biletu z rezerwacji grupowej w terminie podanym przez organizatora, ok. 20 dni przed wyjazdem)

Dodatkowe, opcjonalne koszty:

–        ubezpieczenie kosztów imprezy (do 17 000 PLN)

4 400 PLN

10 400 PLN

ok. 3 200  PLN

 

 

490 PLN

 
  Cena wyjazdu zawiera:

–       opiekę Beaty Pawlikowskiej

–       wewnętrzny przelot Kathmandu – Paro – Kathmandu

–       opiekę lokalnego przewodnika we wszystkich odwiedzanych miejscach

–       prywatny transport wg programu

–       wszystkie transfery z/na lotniska

–       zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych

–       aktywności ujęte w programie

–       wyżywienie ujęte w programie, dodatkowo kawa i herbata w Bhutanie

–       opłaty wstępów do zwiedzanych miejsc

–       wizę do Bhutanu

–       ubezpieczenie turystyczne (KL, NNW i bagaż)

Cena wyjazdu nie zawiera:

–       biletu lotniczego na trasie  Warszawa – Kathmandu – Warszawa

–       wyżywienia nie ujętego w programie

–       napojów do posiłków i alkoholi

–       napiwków i wydatków własnych

–       wizy do Nepalu = 40 USD

 

 

Flaga Nepalu. fot. Beata Pawlikowska

Ramowo

1 15-03-2017 Warszawa – wylot samolot  
2 16-03-2017 Przylot do Kathmandu. Transfer do hotelu, zakwaterowanie. Zwiedzanie Durbar Square. hotel 3* lunch
3 17-03-2017 Zwiedzanie Doliny Kathmandu hotel 3* śniadanie, lunch
4 18-03-2017 Przelot do Paro, Bhutan.  Zwiedzanie świątyni Dungtse Lhakhand. Przejazd do Thimpu. Zakwaterowanie. hotel 3* śniadanie, lunch, kolacja
5 19-03-2017 Marsz do Klasztoru Dodeydrak. Zwiedzanie Thimpu hotel 3* śniadanie, lunch, kolacja
6 20-03-2017 Przejazd do Punakhy: przełęcz Dochu La, wys. 3 100 m n.p.m. , 108 czortenów,  Chime Lakhang – świątyni płodności. Nocleg w okolicy Punkahy. hotel 3* śniadanie, lunch, kolacja
7 21-03-2017 Dolina Wangdue i Punakha:

–       wizyta w klasztorze żeńskim

–       zwiedzanie Pałacu Wielkiej Szczęśliwości w Punakha oraz najdłuższy most wiszący w Bhutanie

–       2-godzinny trekking do świątyni Khamsum Yulley Namgyel

hotel 3* śniadanie, lunch, kolacja
8 22-03-2017 Klasztor Gangtey. Marsz przez dolinę Phobjikha hotel 3* śniadanie, lunch, kolacja
9 23-03-2017 Przejazd do Paro. Wizyta w tradycyjnym buthańskim domu, kąpiel w wodzie ogrzanej gorącymi kamieniami i kolacja z lokalną rodziną. hotel 3* śniadanie, lunch, kolacja
10 24-03-2017 Tygrysie Gniazdo – trekking hotel 3* śniadanie, lunch, kolacja
11 25-03-2017 Przelot Paro – Kathmandu. Przejazd do Bhaktapur. Zwiedzanie. hotel 3* śniadanie
12 26-03-2017 Zwiedzanie/ czas wolny w Bhaktapur hotel 3* śniadanie
13 27-03-2017 Lot powrotny do Polski samolot śniadanie
14 28-03-2017 Przylot do Warszawy    

 

Kontakt

Tatiana Chylińska: tatiana@authentictravel.pl, tel. +48 781 630 100

Beata Pawlikowska: beata@beatapawlikowska.com

 

Z uwagi na charakter wyprawy możliwe są nieznaczne odstępstwa od programu, nie wpływające jednakże na jego zasadniczy kształt i jakość.

 

Komentarze

  1. Witam Pani Beato, śledzę panią od jakiegoś czasu, moim marzeniem jest wybrać się na jedna z pani podróży, jest to marzenie które potrzebuje tylko czasu. Uwielbiam fotografie i jestem ciekawa śwista i ludzi. Żywię się codziennie dobrymi myślami z pani kaledzarza i kocham tą wolność umysłu i duszy która napływa z ich prostoty. Najbardziej kocham to ze to pozytywne myślenie wynika z miłości do siebie a nie z żadnej religi. Powtarzam do siebie codziennie ” kocham Cię” i sprawia mi to duża przyjemność i uśmiech!
    Do zobaczenia!
    Mieszkam we Włoszech koło Genui, zapraszam!

  2. Witam Pani Beato, śledzę panią od jakiegoś czasu, moim marzeniem jest wybrać się na jedna z pani podróży, jest to marzenie które potrzebuje tylko czasu. Uwielbiam fotografie i jestem ciekawa śwista i ludzi. Żywię się codziennie dobrymi myślami z pani kaledzarza i kocham tą wolność umysłu i duszy która napływa z ich prostoty. Najbardziej kocham to ze to pozytywne myślenie wynika z miłości do siebie a nie z żadnej religi. Powtarzam do siebie codziennie ” kocham Cię” i sprawia mi to duża przyjemność i uśmiech!
    Zapraszam na stronę http://www.fotoarcobaleno.com
    Do zobaczenia!
    Mieszkam we Włoszech koło Genui, zapraszam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *