fbpx

Nowa Zelandia – II termin

Park Narodowy Aspiring, trekking na szczyt Ben Lomond, Park Narodowy Fiordland – Milford Sound, Sanktuarium Ptaków Te Anau, Rotorua: jezioro Okataina, geotermalne tereny Wai-O-Tapu, Auckland, Queenstown.

termin: 15 lutego – 1 marca 2020

Rozkład wyprawy

1 15-02-2020 Warszawa – wylot samolot  
2 16-02-2020 Lot do Nowej Zelandii samolot  
3 17-02-2020 Przylot do Queenstown. Czas wolny. hotel  
4 18-02-2020 Queenstown – Haast: treking do Mt. Iron, przystanki przy wodospadach Thunder Creek i Fantail. lodge śniadanie, lunch, kolacja
5 19-02-2020 Lot nad Parkiem Narodowym Aspiring. Rejs szybką łodzią do Makarora. lodge śniadanie, lunch, kolacja
6 20-02-2020 Opcjonalny poranny trekking szlakiem Mt. Shrimpton. Przejazd Makarora – Lake Hawea – Queenstown. Wycieczka rowerowa szlakiem Hawea River Trail. hotel śniadanie, lunch, kolacja
7 21-02-2020 Opcjonalny trekking na szczyt Ben Lomond (gondola do Bob’s Peak, stamtąd marsz). hotel  
8 22-02-2020 Queenstown – PN Fiordland – Milford Sound: Eglinton Valley, Mirror Lakes, Marian Gantry, The Chasm. Rejs po Zatoce Milford’a statek śniadanie, lunch, kolacja
9 23-02-2020 PN Fiordland: treking szlakiem Key Summit. Zwiedzanie Te Anau Bird Sanctuary. Manapouri lodge śniadanie, lunch, kolacja
10 24-02-2020 Przelot Queenstown – Auckland. Przejazd do Rotorua. lodge śniadanie, lunch, kolacja
11 25-02-2020 Rotorua: jezioro Okataina, geotermalne tereny Wai-O-Tapu, wieczór maoryski lodge śniadanie, lunch, kolacja
12 26-02-2020 Rotorua – Turangi: wodospad Huka, marsz wokół jeziora Rotopounamu lodge śniadanie, lunch, kolacja
13 27-02-2020 Turangi – Tongariro NP: wędrówka szlakiem Silica Rapids oraz Taranaki. Przystanek w hotelu Chateau Tongariro lodge śniadanie, lunch, kolacja
14 28-02-2020 Turangi – Cambridge: Sanctuary Mountain lodge śniadanie, lunch, kolacja
15 29-02-2020 Auckland – wylot lodge śniadanie
16 01-03-2020 Przylot do Warszawy    

Program

Dzień 1- 2

Lot do Nowej Zelandii.

Dzień 3

Przylot do Queenstown. Odprawa paszportowa. Następnie przejazd do hotelu i czas wolny. Odpoczynek po długiej podróży.

Dzień 4

Po śniadaniu i spotkaniu z lokalnymi przewodnikami nadchodzi czas rozpocząć naszą nowozelandzką przygodę. Ruszamy zachodnim wybrzeżem i pierwszy przystanek robimy, by przejść trasę do Mt. Iron ze spektakularnymi widokami na Park Narodowy Aspiring. Potem zatrzymujemy się jeszcze przy pięknych wodospadach: Thunder Creek i Fantail. Na nocleg dojeżdżamy do niewielkiego rybackiego miasteczka Haast.

aktywność: szlak Mt. Iron – 1h 30 min

czas przejazdu: 2h 15 min (bez przystanków)

Dzień 5
Dzisiaj czeka nas niezwykła przygoda w Parku Narodowym Aspiring. Należy on do grupy Te Wāhipounamu – czterech nowozelandzkich parków narodowych wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Rozciąga się na zachód od jeziora Wanaka i obejmuje południową część Alp Południowych.

Zaopatrzeni w podręczne plecaki i sprzęt niezbędny do kilkugodzinnej wędrówki wsiadamy do awionetki. Przed nami niespełna półgodzinny lot wśród gór, zielonych wzgórz, rozległych dolin poprzecinanych rzekami. Lądujemy w Dolinie Siberia – to prawdziwe nowozelandzkie pustkowia, a my znajdziemy się w ich samym sercu. Stąd rozpoczynamy marsz wzdłuż rzeki Wilkin. Jesteśmy wśród nieskażonej, dziewiczej przyrody. W końcu  docieramy do górskiego jeziora. Tu wsiadamy na pokład szybkiej łodzi i płyniemy do miejscowości Makarora. Pełen emocji dzień wieńczy wspólna kolacja.

aktywność: lot – 25 min, marsz – 3h, szybka łódź – 30 min

Dzień 6

Dla osób aktywnych mamy propozycję porannej wyprawy szlakiem Mount Shrimpton, znajdującego się na terenie PN Aspiring. Przeważająca część trasy wiedzie przez las z endemicznym dla Nowej Zelandii drzewostanem, w towarzystwie odgłosów dzikiego ptactwa.

Pozostali do lunchu mają czas wolny. Przejazd nad polodowcowe jezioro Hawea. Widoki są przepiękne. Tu czekają na nas rowery. Rozpoczynamy przejażdżkę szlakiem Hawea River. Trasa prowadzi do uroczego miasteczka Wanaka. Oczywiście każdy pokonuje taki dystans, na ile starcza mu siły i ochoty – przez cały czas mamy wsparcie w postaci busa. Na noc wracamy do Queenstown.

aktywność: 4 godziny na szlaku Mt. Shrimpton; 12 km rowerami szlakiem Hawea River (ok. 1-2h)

czas przejazdu: 1h 50 min

Dzień 7

Mamy dwie opcje na spędzenie dzisiejszego dnia. Jedną z nich jest całodniowa górska wycieczka szlakiem Ben Lomond. Ci, którzy potrzebują przerwy i odpoczynku, mają dzień wolny.

Wycieczkę rozpoczynamy około 9 rano. Najpierw wjeżdżamy gondolami na szczyt Boba położonego 450 metrów powyżej Queenstown. Stąd rozpoczyna się podejście na szczyt Ben Lomond. Na górze nagroda w postaci pięknych widoków na miasto, jezioro Wakatipu otoczone górami oraz Mt. Aspiring.

aktywność: 6 – 8h

Dzień 8

Po śniadaniu wyruszamy do Fiordland, jednej z najpiękniejszych krain Nowej Zelandii, będącej na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po drodze kilka przystanków:

  • Eglinton Valley – dolina wyrzeźbiona przez lodowce tysiące lat temu; dziś strome skaliste góry porośnięte bukowym lasem odcinają się od rozległej równiny pokrytej złotą trawą kępową. W słoneczny dzień widoki są niezrównane.
  • Mirror Lakes – małe jeziora, w których pięknie odbijają się góry Earl.
  • Lake Marian Falls – seria mini wodospadów spływających kaskadowo w dół strumienia, które można oglądać z długiej drewnianej platformy
  • wodospad The Chasm

Na koniec przejazd przez Tunel Homera do Milford Sound.

Zatoka Milford’a ze względu na swoje ukształtowanie terenu przypomina fiord. Niezwykłe piękno tego miejsca tworzą ciągnące się wzdłuż brzegów strome klify porośnięte lasami, wyrastające w dali szczyty górskie, granatowy kolor wody, do której gdzieniegdzie ze skał wpadają wodospady.

W przystani czeka na nas statek o nazwie Milford Wanderer – rozpoczynamy rejs po Zatoce połączony z noclegiem. To doskonały sposób, aby spędzić wieczór w tak niezwykłym miejscu oraz rozkoszować się widokami Milford Sound o poranku. W czasie rejsu, dla chętnych, możliwa jest półtoragodzinna wycieczka mniejszą jednostką do Sandfly Point. Następnie powrót na statek i wspólna kolacja.

czas przejazdu: 5h

Dzień 9

Nieco po godzinie 9 przewidziane jest zejście ze statku. Krótki przejazd i rozpoczynamy wędrówkę na terenie Parku Narodowego Fiordland. Key Summit, będący częścią szlaku Routeburn gwarantuje niezapomniane widoki. Lunch zjemy nad brzegiem jeziora Te Anau. Następnie odwiedzimy Ptasie Sanktuarium. Tu mamy okazję poznać skrajnie zagrożony wyginięciem gatunek nielotnego ptaka Takahe, który zamieszkuje endemicznie Park Narodowy Fiordland.

Ostatnią noc na wyspie południowej spędzamy w miejscowości Manapouri, położonej nad jeziorem o tej samej nazwie.

aktywność: 3h na szlaku Key Summit

czas przejazdu: 2h 30 min

Dzień 10

Przejazd na lotnisko w Queenstown i lot do Auckland. Następnie jedziemy do miejscowości Rotorua, uważanej za centrum maoryskiej kultury Nowej Zelandii i duchowego domu tangata whenua, czyli rdzennych mieszkańców tego regionu.

czas przejazdu lotnisko w Auckland – Rotorua: 2h 40 min

Dzień 11

Po śniadaniu zwiedzamy Wai-O-Tapu, czyli unikalny i niezwykły obszar geotermalny. Wydobywająca się spod ziemi para, bulgoczące baseny błotne, kolorowe jeziorka oraz wyrzucający w górę gorącą wodę gejzer Lady Knox – to wszystko na obszarze 18 km kwadratowych.

Wieczorem oglądamy kulturalny pokaz plemienia Te Arawa oraz jemy tradycyjną maoryską kolację.

czas przejazdu: 30 min w jedną stronę

Dzień 12

Dzisiaj przenosimy się nieco dalej na południe, nad jezioro Taupo. Rozpoczynamy marsz wzdłuż najdłuższej nowozelandzkiej rzeki Waikato nad spektakularny wodospad Huka. Tu przerwa na lunch. Potem chętni mogą wybrać się wokół jeziora Rotopounamu. Na zakończenie dnia docieramy do miejscowości Turangi.

aktywność: 1h 30 min plus 2h

czas przejazdu: 2h

Dzień 13

Na południe od Turangi znajdują się trzy masywy wulkaniczne: Tongariro, Ngauruhoe i Ruapehu – wszystkie położone w najstarszym w Nowej Zelandii Parku Narodowym Tongariro. To tu mamy okazję przejść tzw. Silica Rapids Walk. Szlak prowadzi przez teren wulkaniczny, a punktem kulminacyjnym jest strumień, którego woda bogata w glin i minerały, daje charakterystyczny kolor skałom, po których spływa.

Wędrujemy jeszcze do wodospadu Taranaki – to niewymagający 6-kilometrowy szlak.

Następnie dotrzemy do pięknie położonego na tle góry Rapehu i jednego z najbardziej znanych hoteli w Nowej Zelandii – Chateau Tongariro. Tu chwila na odpoczynek, popołudniową herbatę i powrót do Turangi.

aktywność: 2h 30 min plus 2h

czas przejazdu: 50 min w jedną stronę

Dzień 14

Jedziemy na północ, zachodnim brzegiem jeziora Taupo do Maungatautari. Tu zwiedzamy Sanctuary Mountain – jedno z niewielu miejsc w Nowej Zelandii, które ma tak różnorodną liczbę rodzimych gatunków żyjących bezpiecznie w ich naturalnym środowisku.

Potem przejazd do miasta Cambridge, które może pochwalić się mistrzowskimi końmi wyścigowymi oraz wieloma medalistami olimpijskimi w takich dziedzinach sportowych, jak wioślarstwo, kolarstwo i jeździectwo. Znajdziemy tu również zabytkowe budynki i ulice wysadzane drzewami – dlatego Cambridge nazywa się często „miastem drzew i zwycięzców”.

czas przejazdu: 2h 30 min

Dzień 15

Przed południem transfer na lotnisko w Auckland i lot powrotny do Polski.

czas przejazdu: 2h

Dzień 16

Przylot do Warszawy.

Kilka słów o wyprawie

Przygotowany program uwzględnia jedne z najpiękniejszych przyrodniczo miejsc na wyspie północnej i południowej.  Stawia na aktywność, dlatego bądź przygotowana/przygotowany na kilkugodzinne trekingi i spacery, ale również na lot awionetką, rejs szybką łodzią oraz nocleg na statku.

Prawie każdego dnia zmieniamy lokalizację, dlatego warto mieć na uwadze, że sporo czasu spędzimy podróżując z jednego miejsca do drugiego. Przejazdy bez przystanków zazwyczaj zajmują kilka godzin. To w połączeniu z zaplanowanymi wycieczkami oznacza całodniową aktywność.

Do dyspozycji będzie bus Toyota Coasters. Grupa będzie liczyła maksymalnie 14 osób. Towarzyszyć będzie nam dwóch lokalnych przewodników (jeden z nich będzie też pełnił funkcję kierowcy).

Noclegi zaplanowane są głównie w lodgach lub pensjonatach z dobrą lokalizacją.

Większość posiłków jest już objętych ceną wyprawy. Niektóre będą zorganizowane w lokalnych restauracjach, część  będzie przygotowywana przez lokalnych przewodników. Oczywiście wszelkie wymogi żywieniowe zostaną w miarę możliwości uwzględnione (dieta wegetariańska, wegańska itp.)

Cena wyjazdu (przy grupie 8 – 10 osobowej): 22 950 złotych

Cena wyjazdu (przy grupie 11 – 12 osobowej): 21 250 złotych

Bilet lotniczy* (płatny dodatkowo): ok. 6 000 – 6 400 złotych

Harmonogram wpłat

I wpłata (przy zapisie): 6 850 złotych

II wpłata (30 dni przed datą wyjazdu): 16 100 / 14 400 złotych

III wpłata (wykup biletu w terminie wskazanym przez organizatora): ok. 6 000 – 6 400 złotych

*ostateczna cena biletu podawana jest w dniu założenia rezerwacji

Dodatkowe, opcjonalne koszty

ubezpieczenie kosztów imprezy (do wysokości 17 000 złotych): 450 złotych

Cena wyjazdu zawiera:

udział i opiekę Beaty Pawlikowskiej

transport wg programu (20-osobowy bus na całej trasie, kajaki) oraz transfery z/na lotnisko

przelot z Queenstown do Auckland

zakwaterowanie w 3 i 4 gwiazdkowych hotelach/pensjonatach w pokojach dwuosobowych

wyżywienie zgodne z opisem

wszystkie aktywności opisane w programie

wszystkie lokalne pozwolenia na wstępy do parków

ubezpieczenie turystyczne

Cena wyjazdu nie zawiera:

biletu lotniczego na trasie Warszawa – Queenstown, Auckland – Warszawa

dodatkowego wyżywienia

napojów do posiłków

aktywności fakultatywnych:

napiwków i wydatków własnych

Kontakt i zgłoszenia

Tatiana Chylińska: tatiana@authentictravel.pl, tel. +48 781 630 100     

Beata Pawlikowska: beata@beatapawlikowska.com

Z uwagi na charakter wyprawy możliwe są nieznaczne odstępstwa od programu, nie wpływające jednakże na jego zasadniczy kształt i jakość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *