fbpx

Blondynka w samo południe (026) – O tym co niewidoczne

Odkryłam ją przez przypadek.

Zazwyczaj szukam miejsc bardzo dalekich i egzotycznych. Najchętniej takich, gdzie nie spotkam żadnego turysty ani podróżnika. Nie potrzebuję „atrakcji turystycznych”, nie lubię pomników i zabytków. Kiedy wyruszam na samotną wyprawę, szukam prawdziwego życia. Lubię zatrzymać się w wiosce na końcu świata i uczyć się nowego sposobu patrzenia na rzeczywistość.

Tym razem jednak było inaczej.

Tylko dwie i pół godziny lotu do Stambułu, potem autobusem dalej na wschód, żeby niespodziewanie znaleźć się na Księżycu.  To znaczy na Ziemi, ale w księżycowym krajobrazie.

Wyobraź sobie suchy step spalony słońcem. Gdzieniegdzie rośnie mały krzak albo kępa karłowatej trawy. I gigantyczne skały w kształcie kosmicznych podgrzybków. Każda skała ma okrągły pień i kapelusz na szczycie. Stoją w grupach albo pojedynczo, niektóre wysokie na czterdzieści metrów. Miejscowa legenda mówi, że to są kominy, przez które wróżki wychodzą z podziemi na zewnątrz.

Tak wygląda Kapadocja.

Kiedyś stały tu trzy wielkie wulkany. Wyrzucały z siebie popiół, który pomieszał się z piaskiem i stworzył miękką skałę zwaną tufem. Właśnie z tego tufu natura uformowała gigantyczne skalne formacje, które w wersji dla niepełnoletnich nazwijmy grzybami lub kominami wróżek, a w wersji dla dorosłych – zresztą zobaczcie sami na zdjęciach.

IMG_7492

Ale to jeszcze nic.

Okolica była piękna i strategicznie położona na szlakach handlowych. Ciągle przybywali obcy wymachując szablami. Trzeba było znaleźć sposób, żeby zorganizować sobie spokojne życie. Nękani najeźdźcami mieszkańcy Kapadocji postanowili przenieść się pod ziemię. W miękkich skałach można było wydrążyć jaskinie, korytarze i pomieszczenia, zbudowano więc podziemne miasta! Niektóre tak wielkie, że mieściły dwadzieścia tysięcy ludzi. Mieli wszystko, co było potrzebne na co dzień – magazyny z żywnością, zbiorniki wody, kuchnię, sypialnie, pokoje dla gości, nawet specjalne pomieszczenia dla zwierząt.

Kapadocja leży w Anatolii, w samym sercu Turcji.

Warto zerwać się przed czwartą rano, wsiąść w ciemności do samochodu i pojechać na lądowisko urządzone w dolinie. Tam co rano czekają dziesiątki ogromnych balonów. Jeżeli pogoda jest dobra i wiatr niezbyt mocny, wzbijamy się w powietrze. To było niesamowite!

Sto balonów swobodnie dryfujących wysoko nad stepem, a w dole – pustynia, wzgórza i skały malowane na złoto pierwszymi promieniami wschodzącego słońca. Niezapomniany widok.

IMG_7684

W Kapadocji – galeria fotografii

W siłowniach umysłowych do wygrania będą samouczki do nauki angielskiego: książka z płytą „Praktyczny kurs angielskiego” oraz „Malowanka do nauki angielskiego”.

Odpowiedzi na zagadki przyjmuję pod adresem blondynka@wp.pl. Proszę przysyłajcie odpowiedzi razem z pełnym  adresem pocztowym.

Praktyczny kurs ang Malowanka eng

BLONDYNKA W SAMO POŁUDNIE – w Open.fm i na WP.pl.

Premierowe audycje w każdą niedzielę od 11.00 do 13.00.

http://open.fm/play/129

Oto zwycięzcy pierwszej siłowni umysłowej:

 1. Leokadia z Wołczyna
 2. Patrycja z Sędziszowa Małopolskiego
 3. Tobiasz z Radomia
 4. Edyta z Warszawy
 5. Ewa z Myszkowa

Zwycięzcy drugiej siłowni umysłowej:

 1. Magdalena z Strzyżowa
 2. Monika z Nysy
 3. Katarzyna z Tarnobrzegu
 4. Joanna z Gdańska
 5. Natalia z Koszalina

Gratuluję!

Audycja będzie powtórzona:

niedziela (dzisiaj) – godz. 19.00
poniedziałek – godz. 9.00, 19.00
wtorek – godz. 11.00, 21.00
środa – godz. 13.00, 23.00
czwartek – godz. 15.00
piątek – godz. 17.00
sobota – godz. 7.00, 15.00
niedziela (za tydzień) – godz. 9.00

Komentarze

 1. Dziękuję za nagrodę!
  Właśnie przed chwilą był listonosz i z niecierpliwością odpakowałam przesyłkę. Hura!!! To Malowanka do nauki angielskiego! Już nie mogę się doczekać momentu, w którym zacznę malować i uczyć się przy okazji! Mam nadzieję, że mój angielski z każdym dniem będzie coraz lepszy, aż w końcu będę mówić płynnie. Jeszcze długa droga przede mną, ale postanowienie już jest.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *