fbpx

Czy wiesz, że myśli są realną, namacalną materią? Twój mózg przez cały czas obserwuje, analizuje i podejmuje mikrodecyzje. Każda z nich to powstanie synapsy, czyli połączenia komórek nerwowych[1]. Komórki nerwowe łączą się ze sobą tworząc kształt podobny do drzewa. Każde takie drzewko to zapamiętane przekonanie, które uruchamia się w określonej sytuacji. Im częściej używasz pewnego przekonania, tym bardziej je wzmacniasz. Mózg obudowuje wtedy strukturę komórek nerwowych koniecznych do wykonania tej myślowej operacji dodatkową substancją, która nazywa się mielina i która umożliwia jeszcze szybsze przekazywanie impulsów.

To czego nauczyłaś się w dzieciństwie, wszystkie wpojone w ciebie dawne przekonania dotyczące życia, miłości, związków, ludzi, tego co jest możliwe, na co zasługujesz i jaka jesteś to właśnie takie myślowe drzewa. Nazywam je kodami podświadomości.

Mózg człowieka jest najbardziej plastyczny do dwudziestego piątego roku życia i wtedy jego podstawową funkcją jest dostosowanie sposobu myślenia, reagowania i postrzegania do otaczającego świata. Mózg dziecka stara się upodobnić do środowiska, w którym się wychowuje. To wtedy właśnie zdobywasz wszystkie przekonania dotyczące życia i własnej wartości. Kopiujesz je od swoich rodziców, innych dorosłych, filmów, książek, gier komputerowych, wszystkiego co cię otacza.

Po dwudziestym piątym roku życia mózg staje się mniej plastyczny, ale wciąż zachowuje niezwykłą zdolność tworzenia nowych komórek, nowych połączeń między komórkami, budowania nowych myślowych autostrad oraz zmiany istniejących. Musisz jednak przyznać, że jeśli mózg posługiwał się pewnym sformułowaniem przez dwadzieścia pięć lat, to z dnia na dzień nie zgodzi się zamienić go na inne. Jeśli przez pół życia określone przekonanie ci służyło, to dlaczego upierasz się, że teraz ma być inaczej?

Chodzi więc o to, żeby wypracować nowe ścieżki połączeń między komórkami nerwowymi w mózgu. Zbudować nowe drzewka myśli. Im częściej będziesz używać nowej myśli, przekonania albo sformułowania, tym więcej nowych neuronów zostanie do niego przyłączonych, aż w końcu mózg uzna, że jest to nowa obowiązująca prawda, otoczy ją mieliną, wzmocni, zagruntuje, przyjmie do oficjalnego zestawu obowiązujących wzorców myślenia i wtedy właśnie następuje trwała zmiana i ta nowa myśl staje się twoją instynktowną reakcją.

Trzeba ćwiczyć. Codziennie trzeba robić ćwiczenia wprowadzające i gruntujące nowy kod. Praktyczne ćwiczenia znajdziesz w książkach „Kody podświadomości” , „Księga dobrych myśli”, książek z serii „Kurs pozytywnego myślenia” oraz w corocznym kalendarzu „Rok dobrych myśli”.

            Czy chciałabyś zacząć od razu i zrobić ze mną kilka ćwiczeń, które pomogą ci lepiej radzić sobie w codziennych sytuacjach w związku? 😊 Jeśli tak, to przygotuj zeszyt, pióro i zaczynamy.

Fragment książki “Szczęśliwe związki” – audiobook, ebook i tradycyjna książka, dostępna na swiatksiazki.pl, empik.pl i w innych księgarniach.


[1] Ściśle biorąc komórki nerwowe nie łączą się ze sobą fizycznie. Synapsa to przestrzeń pomiędzy neuronami, w której następuje przekazanie informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *