fbpx

Wyprawa do Peru, Boliwii i Chile

Zapraszam na wyprawę do jednego z moich ulubionych miejsc na Ziemi. Tajemnicze Imperium Inków ze stolicą w Cuzco, magiczne Machu Picchu ukryte wśród gór, najwyżej położone żeglowne, niesamowicie błękitne jezioro Titicaca, cudowne bezdroża Boliwii, spokojne kolorowe laguny,  największa solna pustynia Uyuni i niezwykła mglista pustynia Atacama w Chile.

Termin: 26 marca – 13 kwietnia 2019

Dzień 1            Warszawa – Lima

Spotkamy się na lotnisku w Warszawie i wspólnie lecimy do Limy. Po przylocie przejazd do hotelu, zakwaterowanie i  odpoczynek po podróży.

 

Dzień 2            Lima

Zwiedzamy historyczne centrum Limy: Plaza de Armas, dworzec kolei transandyjskiej współprojektu inż. Ernesta Malinowskiego, targowisko. Tu każdy ma czas na zakupy i na samodzielny spacer po mieście.

 

Dzień 3            Cusco

Rano jedziemy na lotnisko i lecimy do Cusco. Ponieważ dość gwałtownie zmieniliśmy wysokość (Cusco leży na 3400 metrach n.p.m.), mamy czas na odpoczynek i aklimatyzację. Dopiero popołudniu rozpoczniemy zwiedzanie miasta.

W planie: twierdza Sacsayhuaman wpisana na listę UNESCO, stąd rozciąga się imponujący widok na miasto; w centrum: Plaza de Armas z Katedrą i kościołem jezuitów La Compania; potem Spacer do Qorikanchy, kompleksu inkaskich świątyń, na których został wybudowany kościół i klasztor Dominikanów; na zakończenie wizyta na targowisku.

 

Dzień 4            Święta Dolina Inków

Wyjazd do Świętej Doliny Inków leżącej nad rzeką Urubamba. Na jej końcach wyrosły dwa słynne inkaskie miasta: Pisac i Machu Picchu. Krańcowo odległe i krańcowo inne. Machu Picchu – opuszczone przez swych mieszkańców i milczące, Pisac – pełne życia i gwarne, znane z odbywających się tu targów sztuki rękodzielniczej. Czas wolny, który możemy spędzić na targowisku. Na nocleg dojeżdżamy do Ollantaytambo.

 

Dzień 5            Aguas Calientes

Z samego rana zwiedzamy ruiny w Ollantaytambo, a następnie jedziemy na pobliską stację kolejową. Tu wsiadamy do pociągu do Aguas Calientes, współczesnego miasteczka wyrosłego u stóp Machu Picchu.

 

Dzień 6            Machu Picchu

Z hotelu wyruszamy o świcie. Kompleks zwiedzamy najpierw z lokalnym przewodnikiem, a przez resztę dnia samodzielnie odkrywamy jego tajemnice, spacerujemy ścieżkami Inków i odpoczywamy wśród zielonych wzgórz.

 

Dzień 7            Cusco

Po śniadaniu wracamy pociągiem do Ollantaytambo, a potem busem do Cusco. Po drodze zatrzymujemy się przy solnych tarasach w Maras. W Cusco dla chętnych – zwiedzanie muzeum inkaskiego. Pozostały czas jest wolny.

Dzień 8            Cusco – Puno

Podróżujemy do Puno (autobus turystyczny). Po drodze odkrywamy architektoniczne perełki peruwiańskiego interioru. Kościół San Pedro de Andahuaylillas znany jest jako Kaplica Sykstyńska Ameryki ze względu na imponujące dekoracje zdobiące świątynię. W Raqchi stajemy przed świątynią poświęconą Wirakoczy – bogu stwórcy świata, ojcu Słońca i Księżyca, wyobrażanemu pod postacią brodatego, białego człowieka. W Sicuani przerwa na obiad. Następnie osiągamy przełęcz La Raya (4338 m n.p.m.). Konfrontujemy okoliczny górski pejzaż z obrazami znanymi ze słynnego filmu Luca Bessona „Wielki Błękit”. Smagane wiatrami góry, z ledwo widocznymi śladami roślinności, wydają się opustoszałe – Puna w języku keczua znaczy „bezludny”.

 

Dzień 9            Jezioro Titicaca – Wyspy Uros

Wypływamy na największe w Ameryce Południowej i najwyżej położone żeglowne jezioro świata, które wywołuje przyspieszone bicie serca u każdego globtrotera. Nad zatoką puneńską zwiedzimy pływające trzcinowe wyspy ludu Uros. Żółty kolor podłoża wyraźnie odcina się od wody. Indianie budują je z trzciny totora, ten sam budulec służy im do stawiania domów i wyrobu łodzi, którymi mamy okazję popływać. Lud Uros żyje dziś głównie z turystyki, przez co zatracił nieco na autentyczności, ale nadal pozostaje niezwykle oryginalny.

 

Dzień 10          W drodze do La Paz

Następnie pojedziemy malowniczą drogą wzdłuż jeziora Titicaca na granicę peruwiańsko-boliwijską i dalej do La Paz. Po drodze zatrzymujemy się przy ruinach Tiwanaku. Fakt powstania na tak niegościnnym terenie kamiennego miasta wzniesionego z niezwykłą precyzją oraz rozwoju zdumiewającej cywilizacji, był i nadal jest przedmiotem badań naukowców i archeologów. W Tiwanaku odkryto budowle ze zdobionymi gzymsami, publiczną kanalizację z kamiennymi wodociągami, piękne naczynia w kształcie pumy i lamy, wizerunki kondorów, węży i wojowników.

 

Dzień 11          La Paz

Dzień spędzamy w La Paz. Miasto ma wspaniałą lokalizację, jest przyjazne, tętniące życiem. Brukowane ulice wypełniają stragany i sprzedające na nich kobiety Aymara, ubrane w obszerne spódnice i meloniki, dźwigające na plecach dzieci opatulone w kolorowe koce. Spacerujemy po stromych uliczkach, aż w końcu trafiamy na targ czarownic pełen amuletów, dziwnych mikstur i ziół.

Późnym popołudniem jedziemy na lotnisko El Alto, skąd wieczornym lotem dostajemy się do Uyuni.

 

Dzień 12          Jeepami po Salar de Uyuni

Wyprawę rozpoczynamy od niezwykłego miejsca, znajdującego się na obrzeżach miasta – cmentarzyska pociągów. Stoją tu lokomotywy, które 100 lat wcześniej przewoziły wydobywane w okolicy kruszce. Następnie kierujemy się na północ, do osady Colchani, która jest bramą do Salar de Uyuni – największej solnej pustyni na świecie. Wielka, lśniąca lub śnieżnobiała – w zależności od pory roku – tafla sięga po horyzont.

 

Dzień 13          Pustynia Siloli

Opuszczamy salar i przemierzamy kolejne kilometry bezdroży. W dali dymi wulkan Ollague, czerwony pył unosi się za samochodami. Nad kolejnymi jeziorami podziwiamy setki flamingów oraz stada dzikich wigonii. Docieramy do najwyżej na świecie położonej pustyni Siloli. Tutejszy krajobraz jest surowy, nieco księżycowy. Na koniec dojeżdżamy nad spektakularne czerwone jezioro Laguna Colorada, gdzie żerują flamingi.

 

Dzień 14          Kolorowe laguny

Wyruszamy o świcie. Zostawiamy za sobą malownicze czerwone jezioro i podjeżdżamy, by minąć najwyższy (prawie 5 tyś, m n.p.m.) punkt na naszej trasie. Pierwszy postój robimy przy gejzerach Sol de Mańana. Nieopodal znajdują się gorące źródła Chalviri. Tu robimy krótki postój. Ruszamy dalej, do Laguny Verde (Zielonej), położonej u stóp wulkanu Lincancabur. Słona woda jeziora raz jest niebieska, raz zielona i kontrastuje z białym, pokrytym wapnem brzegiem. Tylko niewielki pas ziemi oddziela Lagunę Verde od Laguny Blanca (Białej). Następnie przekraczamy granicę z Chile i na nocleg dojeżdżamy do San Pedro de Atacama.

 

Dzień 15          Atakama

Wyjazd przez pustynny płaskowyż do Salar de Atacama, potem nad Lagunę Chaxa. Na zakończenie zachód słońca nad Doliną Księżycową.

 

Dzień 16          Atakama

Kolejny dzień aktywności na pustyni Atakama. Nocleg w Calama.

 

Dzień 17          Lot do Santiago

Przelot do Santiago. Transfer do hotelu. Czas na spacer po mieście.

 

Dzień 18 – 19    Wylot do Polski

Czas wolny w Santiago. Wykwaterowanie i transfer na lotnisko. Lot powrotny do Polski.

 

Cena wyjazdu: 17 280 złotych

Bilet lotniczy* (płatny dodatkowo): ok. 4 100 złotych

 

Harmonogram wpłat

I wpłata (przy zapisie): 5 180 złotych

II wpłata (30 dni przed datą wyjazdu): 12 100 złotych

III wpłata (wykup biletu w terminie wskazanym przez organizatora): ok. 4 100 złotych

*ostateczna cena biletu podawana jest w dniu założenia rezerwacji

 

Dodatkowe, opcjonalne koszty

–         ubezpieczenie kosztów imprezy: 400 złotych

–         pokój 1-osobowy: 1 140 złotych

 

Cena wyjazdu zawiera:

–         udział i opiekę Beaty Pawlikowskiej

–         przeloty na trasach: Lima – Cusco, La Paz – Uyuni, Calama – Santiago

–         prywatny transport wg programu (poza odcinkiem Cusco – Puno) oraz transfery z/na lotniska

–         zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych w hotelach o standardzie 3* i 4*, na salarze jedna noc w schronisku

–         posiłki wg programu

–         opłaty wstępów (poza muzeum inkaskim w Cusco – dla chętnych)

–         opiekę lokalnego przewodnika podczas zwiedzania

–         ubezpieczenie turystyczne

 

Cena wyjazdu nie zawiera:

–         biletu lotniczego na trasie Warszawa – Lima, Santiago – Warszawa

–         dodatkowych posiłków

–         napojów do posiłków i alkoholi

–         napiwków i wydatków własnych

–         wstępu do muzeum inkaskiego w Cusco = 11 soli

 

Kontakt

Tatiana Chylińska: tatiana@authentictravel.pl, tel. +48 781 630 100

Beata Pawlikowska: beata@beatapawlikowska.com

 

Z uwagi na charakter wyprawy możliwe są nieznaczne odstępstwa od programu, nie wpływające jednakże na jego zasadniczy kształt i jakość.

 

 

Rozkład wyprawy

 

1 26-03-2019 Warszawa – wylot.

Przylot do Limy. Transfer do hotelu, zakwaterowanie.

samolot

hotel

2 27-03-2019 Zwiedzanie Limy hotel śniadanie, obiad
3 28-03-2019 Lot do Cusco i zwiedzanie miasta hotel śniadanie, obiad
4 29-03-2019 Święta Dolina Inków hotel śniadanie, obiad
5 30-03-2019 Przejazd do Agues Calientes hotel śniadanie, obiad
6 31-03-2019 Machu Picchu hotel śniadanie
7 01-04 2019 Powrót do Cusco hotel śniadanie
8 02-04-2019 Przejazd do Puno przez Andahuaylillas, Raqchi i przełęcz La Raya hotel śniadanie, obiad
9 03-04-2019 Jezioro Titicaca – pływające wyspy Uros hotel śniadanie, obiad
10 04-04-2019 Przejazd do La Paz. Tiwanaku hostal śniadanie, obiad
11 05-04-2019 La Paz i wieczorny lot do Uyuni hotel śniadanie, obiad
12 06-04-2019 Jeepami po Salar de Uyuni hotel śniadanie, obiad, kolacja
13 07-04-2019 Jeepami po Salar de Uyuni schronisko śniadanie, obiad, kolacja
14 08-04-2019 Jeepami po Salar de Uyuni i dojazd do San Pedro de Atacama hotel śniadanie, obiad
15 09-04-2019 Atakama: Salar de Atacama, Laguna Chaxa, Dolina Księżycowa hotel śniadanie, obiad
16 10-04-2019 Kolejny dzień na pustyni Atakama hotel śniadanie, obiad
17 11-04-2019 Lot z Calama do Santiago (Chile). Spacer po Santiago. hotel śniadanie
18 12-04-2019 Wylot do Polski samolot śniadanie
19 13-04-2019 Przylot do Warszawy samolot

Komentarze

  1. PANI BEATO DLACZEGO NA MACHU PICCHU JEDZIE PANI TYM TURYSTYCZNYM POCIĄGIEM ,BYŁAM TAM TEŻ SAM PARĘ LAT TEMU I JECHAŁAM LOKALNYM POCIĄGIEM Z AGUES CALIENTES L DUŻO TAŃSZY NA PEWNO MNIEJ WYGODNY ALE DOŚWIADCZENIE I PODRÓŻ FANTASTYCZNA , FANTASTYCZNI LUDZIE (TUBYLCY )KURY ,OWOCE .KTÓRE WIEŻLI NA TARG ,LISCIE KOKI. BYŁO CUDNIE INYERESUJĄCO CHOĆ BARDZO TŁOCZNO .UWIELBIAM AMERYKĘ POŁUDNIOWĄ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *