fbpx

Czy umiesz słuchać

To jest jedna z najbardziej niezwykłych rzeczy, jakich nauczyłam się w życiu. Słuchać. Słuchać życia, drugiego człowieka i słuchać świata. Kiedyś do każdej rozmowy podchodziłam z podświadomym przekonaniem,  że muszę udowodnić moją rację i przekonać drugiego człowieka do tego, co wiem i w co wierzę. Teraz wiem, że rozmowa polega na tym, żeby słuchać w takim samym stopniu jak mówić. Tylko kiedy masz w sobie wewnętrzną gotowość do tego, żeby słuchać i chcieć zrozumieć inny punkt widzenia, możliwa staje się jakakolwiek rozmowa. Nawet więcej. Tylko kiedy słuchaniem bez przerywania okazujesz szacunek drugiemu człowiekowi, także sam zostaniesz wysłuchany i zrozumiany.

            Czy umiesz słuchać? Czy kiedy rozpoczynasz rozmowę, to myślisz przede wszystkim o tym co chcesz za chwilę powiedzieć? A czy wiesz, że rozmowa jest sztuką słuchania drugiej strony ORAZ wypowiadania swoich zdań?

            Bez słuchania nie ma rozmowy. Kiedy podchodzisz do rozmowy bez intencji wysłuchania ze zrozumieniem tego, co ma ci do powiedzenia drugi człowiek, ta rozmowa szybko zamienia się w kłótnię.

Sztuka słuchania polega na tym, żeby słuchać, starać się zrozumieć i jednocześnie nie osądzać tego, co mówi drugi człowiek. Nie osądzanie i nie krytykowanie jest okazywaniem szacunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *