fbpx

Blondynka w samo południe (032) – Wyprawa do Kambodży

Uwielbiam takie książki, od których nie można się oderwać. Otwierasz pierwszą stronę, zaczynasz czytać i zostajesz wciągnięty w fascynującą opowieść. Tak właśnie było z książką, którą kupiłam podczas wyprawy do Kambodży.

To prawdziwa historia o życiu w czasach reżimu Czerwonych Khmerów. Autobiografia dziewczynki, która miała wtedy pięć lat i widziała to wszystko na własne oczy, a to, co działo się wtedy w jej kraju, nie tylko trudno opisać słowami. Czasem po prostu trudno to pojąć.

Czerwoni Khmerzy przejęli władzę w Kambodży w 1975 r. Nowy kraj nazwali Demokratyczną Kampuczą i wprowadzili nowe prawa. Ewakuowano miasta, zlikwidowano szkoły, urzędy i pieniądze. Zakazano kręcenia filmów, robienia fotografii, pisania książek, malowania obrazów i wszelkiej innej działalności artystycznej. Za największych wrogów nowego państwa uważano tych, którzy są wykształceni, znają obce języki i noszą okulary, ponieważ noszenie okularów było uważane za jawną oznakę tego, że zmarnowali mnóstwo czasu na czytanie książek.

W Angkor, fot. Beata Pawlikowska

Ludzi z miast przesiedlono do obozów pracy na wieś. Intelektualiści byli zabijani albo kierowani na resocjalizację. Wprowadzono dla wszystkich jednakowy strój – czarny kaftan, luźne spodnie i czerwony szalik.

Przywódca Czerwonych Khmerów, Pol Pot, zapowiedział, że zamierza „spalić całą starą trawę, żeby w jej miejsce mogła wyrosnąć nowa”. Chodziło o to, że trzeba zniszczyć wszystko, co tworzyło dotychczasową kulturę i tradycję Kambodży, żeby w ich miejsce zbudować nowe.

Pięcioletnia Louang Ung trafiła do obozu pracy. Opisuje jak tresowano ją, żeby została żołnierzem nowej armii, jak głodowali, bo ciągle brakowało jedzenia, i jak musiała pracować od świtu do nocy, jakie stosowano kary, jakie tortury i jak zabijano ludzi.

Powiem tylko tyle: Czerwoni Khmerzy rządzili od 1975 do 1979 roku i przez te cztery lata w Kambodży zginęły dwa miliony ludzi. Zginęli z głodu, od chorób, zbyt ciężkiej pracy albo zostali zabici jako wrogowie narodu.

Książka ma tytuł First They Killed My Father, czyli “Najpierw zabili mojego ojca”. Angelina Jolie właśnie zrealizowała film na podstawie tej opowieści. Jeżeli tylko będziecie mieli okazję, koniecznie przeczytajcie książkę albo obejrzyjcie film. To bardzo poruszająca historia.

 W Angkor, fot. Beata Pawlikowska

First They Killed My Father – zwiastun filmu Angeliny Jolie

Zapraszam dzisiaj na wyprawę do Kambodży i Angkor Vat. Opowiem jak tam najlepiej dotrzeć, czego się spodziewać i co zobaczyć.

Zobacz galerię fotografii z Kambodży

W siłowniach umysłowych do wygrania będzie premierowy czwarty tom z serii „Kurs pozytywnego myślenia” – książka z ćwiczeniami pt. „Moje wewnętrzne ja”.

Odpowiedzi na zagadki przyjmuję pod adresem blondynka@wp.pl. Proszę przysyłajcie odpowiedzi razem z pełnym  adresem pocztowym.

KPM-4

BLONDYNKA W SAMO POŁUDNIE – w Open.fm i na WP.pl.

Premierowe audycje w każdą niedzielę od 11.00 do 13.00.

http://open.fm/play/129

Oto zwycięzcy pierwszej siłowni umysłowej:

 1. Ewa z Krzywdy
 2. Barbara z Jasła
 3. Agata z Czeladzi
 4. Joanna z Gdańska
 5. Paulina z Gdyni

Zwycięzcy drugiej siłowni umysłowej:

 1. Magdalena z Warszawy
 2. Anna z Lublina
 3. Marta z Parzniewa
 4. Justyna z Wrocławia
 5. Tomasz z Świdwina

Gratuluję!

 

Audycja będzie powtórzona:

niedziela (dzisiaj) – godz. 19.00
poniedziałek – godz. 9.00, 19.00
wtorek – godz. 11.00, 21.00
środa – godz. 13.00, 23.00
czwartek – godz. 15.00
piątek – godz. 17.00
sobota – godz. 7.00, 15.00
niedziela (za tydzień) – godz. 9.00

Komentarze

 1. Witam, w ktorym miejscu umieszczana jest lista zwyciezcow silowni umyslowej? Dziekuje. Gosia Mikolajczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *