fbpx

Biologiczne, psychologiczne i społeczne przyczyny depresji. Badania naukowe

W 2021 r. w piśmie Brain Science ukazało się opracowanie pt. „Biologiczne, psychologiczne i społeczne czynniki depresji”, podsumowujące literaturę naukową na ten temat. Istnieje wiele możliwych przyczyn depresji znajdujących się w sferze biologicznej (np. stany zapalne w organizmie, chroniczny stres czy zaburzenia mikrobiomu), jak i psychologicznej (np. brak poczucia własnej wartości, lęk przed odrzuceniem, nawykowe przywiązanie do negatywnego myślenia) oraz społecznej (np. problemy finansowe, dyskryminacja, traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa), a wszystkie te czynniki są wzajemnie ze sobą powiązane i tworzą sieć możliwych przyczyn.

Te trzy sfery często wynikają z siebie nawzajem, na przykład ktoś z trudnościami finansowymi (pierwszy czynnik ryzyka) prawdopodobnie będzie miał nielubianą pracę (drugi czynnik) na nocną zmianę (trzeci czynnik ryzyka), problemy rodzinne (czwarty czynnik ryzyka), odżywiał się tanim śmieciowym jedzeniem (piąty czynnik), miał nadwagę (szósty czynnik), dysbiozę, czyli przerost szkodliwych bakterii w jelitach (siódmy czynnik) i w konsekwencji problemy z uczeniem się i pamięcią (ósmy czynnik), prowadził siedzący tryb życia (dziewiąty czynnik), niskie poczucie własnej wartości (dziesiąty czynnik), uczucie dyskryminacji (jedenasty czynnik), uczucie bezradności (dwunasty czynnik).

Żadnego z czynników ryzyka będących łącznie możliwymi przyczynami depresji nie leczą leki przeciwdepresyjne. Leki pozwalają na chwilowe przestanie odczuwania dyskomfortu związanego z życiem, ale nie rozwiązują życiowych problemów.

Musimy zastanowić się nad możliwymi systemowymi rozwiązaniami społecznych problemów przyczyniających się do depresji, takich jak złe warunki pracy, ubóstwo, brak dostępu do zdrowej żywności, wszechobecna przemoc, także emocjonalna i werbalna. Nie są kwestie indywidualne i dotyczące jednostek, lecz dotykające grup osób znajdujących się w niesprzyjających warunkach.

Zapraszam na film o biologiczno-psychologiczno-społecznych przyczynach depresji na podstawie artykułu Remes O, Mendes JF, Templeton P., Biological, Psychological, and Social Determinants of Depression: A Review of Recent Literature. Brain Science, 2021.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *