fbpx

051 Najzdrowsze miejsca na świecie

Co zrobić, żeby żyć długo i szczęśliwie? Znam odpowiedź na to pytanie, i w dodatku jest to odpowiedź poparta drobiazgowymi badaniami naukowymi. Zaczęło się od tego, że ktoś zauważył, że mieszkańcy japońskiej wyspy Okinawa są nadzwyczajnie zdrowi i długowieczni. Wkrótce potem okazało się, że jest na świecie jeszcze kilka innych miejsc, gdzie ludzie żyją w zdrowiu równie długo. Ale dlaczego? Czy mają wyjątkowe szczęście, bo przyszli na świat w wyjątkowo sprzyjającym miejscu?

Po przeanalizowaniu wszystkich zebranych informacji okazało się, że istnieją pewne bardzo wyraźne podobieństwa w stylu życia, sposobie odżywiania się i sposobie myślenia we wszystkich tych długowiecznych miejscach.

POSŁUCHAJ PIERWSZEJ GODZINY AUDYCJI

POSŁUCHAJ DRUGIEJ GODZINY AUDYCJI

Na zdjęciu: japońska zupa miso.

Komentarze

  1. Czytałam książkę „IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia”, gdzie jednym z czynników długiego życia było posiadanie własnej pasji, którą się zajmiesz na starość. Właśnie w Okinawie zbadano grupę najstarszych mieszkańców i stwierdzono, że ci ludzie mimo wieku dalej uprawiają ogródki, wykonują ćwiczenia (ale nie uprawiają sportu), chodzą na spacery i często spotykają się z przyjaciółmi. Są pełni optymizmu i mają cel w życiu. Bardzo ciekawa książka. O nienajadaniu się też była mowa. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *